HiFi & Professional Audio Forum  

Šolaja Audio

Slike i opisi sistema, komponenti, video klipovi.. - Foto Album
Forum rules
Foto Album

zika
Moderator
Moderator

Re: Šolaja Audio

Post by zika » 20 Dec 2009, 21:14

Danas sam primio, očekivanu, vest da je TVC1 gospodina Dragana Šolaje moje vlasništvo. Došao je u okviru jedne zamene. Sa uređajem se, inače, družim već nešto više od nedelju dana. Stigao je kod mene bez daljinskog upravljača. To je bila odluka prethodnog vlasnika. Naravno, gospodin Šolaja je, odmah, uslišio moju molbu za tim delom, i u dva susreta taj je "problem" rešen. Igrom (sretnih) okolnosti vlasnik sam prvobitnog, metalnog upravljača sa znakom Šolaja Audio. Sam susret i poseta domu gospodina Šolaje su bili, za mene, doživljaj. Ne pruža se svakog dana prilika za susret sa nekim ko je svoje ime izgradio i unutar i van naših granica. Pinki je video Tita. Ovaj virus kojim smo svi, na ovom Forumu, zaraženi, Hifi, doneo mi je susrete sa nekoliko ljudi koji imaju i glavu i srce i ruke da tu svoju ljubav pretoče u nešto opipljivo, Dragan Šolaja, Savo Velikinac, DIY entuzijasti kao pile, edvard i mnogi drugi, kojima se izvinjavam što ih ne pominjem... No, to nije razlog zašto ovo pišem, a nije ni tema ovog thread-a te ću, tu, oko toga, i stati.
Kao što ste zaključili, iz prethodnog, moj primerak uređaja je iz starijih serija. Dugmad za control-u izvora i nivoa zvuka su ona, stara, velika, okrugla. Moram priznati da sam time zadovoljan i da mi je drago što je tako.
Napokon, o samom uređaju. Jedna reč ga može, možda, najbolje opisati. Za razliku od pojačala, kojih je, kroz moju sobu, prošlo nekoliko, od maja ove godine kada sam se ponovo akutnije zarazio, drugih pretpojačala, zvučnika (isključivo VSAudio), DAC-ova i kablova, TVC1 je, jednostavno, dosadan. Radi ono zbog čega je donet, iako je najskuplji deo mojeg system-a, najmanje se ističe, ako se, uopše, i ističe. Najneutralniji uređaj u mom system-u. Udobnost korišćenja se može opisati istom rečju. Jednostavno, koristim ga, ne osećam da je tu, nit' čezne da me impresionira svetiljkama, nit' je nauka koristiti ga. Radi svoj posao i to je to. Njegov izgled je kao da sam ga ja naručio. Crna kutija. Sve što uđe, izađe, najmanje moguće promenjeno. Sličan je bio i uvid u njegovu unutrašnjost u toplom domu gospodina Šolaje. Sve je, u TVC1, na svom mestu, pregledno, uredno i funkcionalno. Podređeno zadatku.
Dakle, da završim, neće biti opisa zvuka ovog uređaja. On nema zvuk. Makar onoliko koliko je to moguće. Nemilosrdan, hladan (i bukvalno) i tu za mnogaja ljeta, ako bude sreće. Jedno sidro u system-u je bačeno. Prepušta svetlo pozornice ostalima u system-u, dozvoljavajući im da pokažu svoje kvalitete i greške.
Moj prvi komentar koji sam poslao jednom od prijatelja sa Forum-a jeste da mi je neko ukrao zvučnike i da slušam muziku, zaboravivši da slušam TVC1 ... Jednostavno, nema ih. AYA II, Hiraga i Aleph su se pokazali u svom svetlu. Jednostavno, uživanje.
Prekidači za rešavanje (mogućih) problema sa brumom su mi dosta pomogli. Prekidač za izbor gain-a je, kod mene, dugo, ostao na 0. Probao sam, naravno i drugo (6dB) ali, osim razlike u nivou, ni tu nisam primetio (značajniju) razliku, osim one koju mogu pripisati razlici u nivou. Opet, onako kako je i potrebno, radi ono što i piše.
Ocena: 10/10. It's a keeper.
Da zaključim, TVC1 je slika i prilika svog tvorca. Jednostavan, skroman i učinkovit.
Slika, baš tog modela koji, od danas, dužim, i sa njim se družim, je sa site-a 6moons.com.
Attachments
solaja_1.jpg
solaja_1.jpg (67.01 KiB) Viewed 2432 times
solaja_1.jpg
solaja_1.jpg (67.01 KiB) Viewed 2432 times
Last edited by zika on 21 Dec 2009, 14:35, edited 2 times in total.

VuleJohn
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by VuleJohn » 20 Dec 2009, 21:40

Iz vašeg teksta moglo bi se zaključiti da je pretpojačalo faktički višak, odnosno moglo bi biti zamenjeno kvalitetnim potencinometrom..
Drugo..nadam se da ih više ne skutijava čovek poznat na forumima po imenu jednog umetnika, priča se da je jedna serija posle par meseci počela da menja crnu boju u crvenu..
sve je dobro kad se dobro svrši

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 20 Dec 2009, 22:14

VuleJohn wrote:Iz vašeg teksta moglo bi se zaključiti da je pretpojačalo faktički višak, odnosno moglo bi biti zamenjeno kvalitetnim potencinometrom..
Drugo..nadam se da ih više ne skutijava čovek poznat na forumima po imenu jednog umetnika, priča se da je jedna serija posle par meseci počela da menja crnu boju u crvenu..
Probao sam i sa kvalitetnim potenciometrom. Ipak sam se odlučio za ovo rešenje. Umetnički deo Vaše poruke nisam baš razumeo, čak i da se pretvori u crvenu kutiju, iz moje poruke je to jasno, ja ću ga, opet, isto oceniti. Boja kutije mi je najmanji činilac u oceni nečega što slušam. Čak i na automobilu mi boja nije važna.
Da sam hteo nešto čime se podešava boja i ostali parametri zvuka, uzeo bih equalizer ili nešto prikladno toj, hipotetičkoj, potrebi. U moju definiciju Hi-Fi-ja ovaj se preamp savršeno uklopio. Kad svako obavlja zadatak za koji je odabran, i "veliki" cilj se lako postigne. No, u svakom slučaju, hvala i na savetu i na upozorenju. Ako počne da menja boju javiću Vam i izmeniću kvalifikaciju "dosadan" u mojoj oceni ovog preamp-a. Zvučnu ne verujem da bih, i tada. Naravno, mišljenje o tvorcu uređaja o kojem govorimo ne verujem da ću promeniti.

Simke
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Simke » 21 Dec 2009, 16:25

zika wrote:Danas sam primio, očekivanu, vest da je TVC1 gospodina Dragana Šolaje moje vlasništvo.
=D>
Nazalost, jos uvek nisam imao priliku da cujem doticni uredjaj, ali sam se naslusao reci hvale sa svih strana. Jedina (sitna) zamerka bi bila power switch - deluje mi prilicno nepristupacno. No, gospodin Solaja je ovakvu spravu verovatno namenio istinskim ljubiteljima muzike i kvalitetnog zvuka, koji ga verovatno nece ni odmarati (iskljucivati) i time gubiti dragoceno vreme za ponovno uspostavljanje radnih vrednosti prilikom ponovnog ukljucivanja. :wink:

Puno prijatnih sati Vam zelim Ziko, uz doticni uredjaj i omiljenu muziku...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 21 Dec 2009, 16:51

Simke wrote:
zika wrote:Danas sam primio, očekivanu, vest da je TVC1 gospodina Dragana Šolaje moje vlasništvo.
=D>
Nazalost, jos uvek nisam imao priliku da cujem doticni uredjaj, ali sam se naslusao reci hvale sa svih strana. Jedina (sitna) zamerka bi bila power switch - deluje mi prilicno nepristupacno. No, gospodin Solaja je ovakvu spravu verovatno namenio istinskim ljubiteljima muzike i kvalitetnog zvuka, koji ga verovatno nece ni odmarati (iskljucivati) i time gubiti dragoceno vreme za ponovno uspostavljanje radnih vrednosti prilikom ponovnog ukljucivanja. :wink:

Puno prijatnih sati Vam zelim Ziko, uz doticni uredjaj i omiljenu muziku...
Hvala. U TVC1 (skoro) nema potrebe za "uspostavljanjem radnih vrednosti" ... Makar, ja, tako vidim ... Kod mene je gašenje dugačije rešeno, te sam i zaboravio gde je prekidač ... Pamtim jedino gde je prekidač za Hiraga-u ... Jedan moj prijatelj je, davno, u vreme AT-a, rekao, najbolji računar je onaj koji, kada, jednom, ako se mora, otvoriš a on pun prašine. Tako je i ovde. Ovo je uređaj koji, zaista, zaboravite da postoji i uživate. Naterao me je na još neke tweak-ove glede napajanja AYA-e i Hiraga-e jer se, sada, sve čuje ...

Simke
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Simke » 21 Dec 2009, 17:20

zika wrote: Kod mene je gašenje dugačije rešeno, te sam i zaboravio gde je prekidač ... Pamtim jedino gde je prekidač za Hiraga-u ...
Jel' biste bili radi da udovoljite mojoj radoznalosti? Odnosno, na koji nacin ste to resili? :mr
zika wrote: Jedan moj prijatelj je, davno, u vreme AT-a, rekao, najbolji računar je onaj koji, kada, jednom, ako se mora, otvoriš a on pun prašine. Tako je i ovde. Ovo je uređaj koji, zaista, zaboravite da postoji i uživate. Naterao me je na još neke tweak-ove glede napajanja AYA-e i Hiraga-e jer se, sada, sve čuje ...
Eh, lasno je u to vreme bilo pricati tako. Komsija cekao njegovog AT-a na Surcinu - doletela teska masinerija direkt iz Singapura. Kako danas ovaj veseli kitajski bofluk da potraje toliko? Sto je najgore, sve vise sumnjam u "razlicite nivoe kvaliteta za razlicita trzista". Na mom Dell laptopu kupljenom u SAD pre pet godina, pokvario se HDD pre par meseci. Dobro, kazu ljudi kada se pozalim, pet godina, malo li je. Jeste. Malo je. Koliko su brendirane masine nekada uspevale da preture preko glave, zaista je malo. Bar po mom vidjenju stvari.
Sveziji primer. Lepsa polovina takodje kupila racunar u SAD, pre godinu dana. HP. Eno "crkla" baterija pre 3 nedelje, a on jos uvek u garantnom roku... #-o

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 21 Dec 2009, 17:41

Sveziji primer. Lepsa polovina takodje kupila racunar u SAD, pre godinu dana. HP. Eno "crkla" baterija pre 3 nedelje, a on jos uvek u garantnom roku... #-o
Nije baterija crkla, moze ona da traje bar jos toliko. Moras da nadjes nekog ko resetuje elektroniku u samoj bateriji i radice ti ponovo. Ove novije baterije pamte svasta: broj punjenja, praznjenja, preopterecenja, sati rada... jedan od cescih problema je ako se notebook koristi stalno na spoljnom napajanju a baterija je u njemu. Tada elektronika u bateriji registruje to posle odredjenog vremena kao prepunjavanje, i u jednom momentu je potpuno iskljuci. Meni se to desilo sa Acerom.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 21 Dec 2009, 17:56

Simke wrote:
zika wrote: Kod mene je gašenje dugačije rešeno, te sam i zaboravio gde je prekidač ... Pamtim jedino gde je prekidač za Hiraga-u ...
Jel' biste bili radi da udovoljite mojoj radoznalosti? Odnosno, na koji nacin ste to resili? :mr
Jednostavno, grupnim prekidačem za razvodnu gredu, kako je, već, zovete. Pripremam se da napravim neku koja će zadovoljiti moje kriterijume, ali, nikako da stignem. Dvaput, najčešće, dnevno iskoritim taj prekidač, zozom i oko ponoći. Jedino Hiraga dobije pažnju na svom prekidaču. Što manje uklj./iskl. to bolje. No, kada me uhvati neizdrž, kao danas, da nešto menjam, onda pokvarim taj modus operandi ... Ništa fancy, sasvim "narodski"... Uvek, imam otpor prema čestom korišćenju prekidača na uređajima. Lakše zamenim razvodnik ...

Simke
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Simke » 21 Dec 2009, 18:16

sn wrote:Nije baterija crkla, moze ona da traje bar jos toliko. Moras da nadjes nekog ko resetuje elektroniku u samoj bateriji i radice ti ponovo. Ove novije baterije pamte svasta: broj punjenja, praznjenja, preopterecenja, sati rada... jedan od cescih problema je ako se notebook koristi stalno na spoljnom napajanju a baterija je u njemu. Tada elektronika u bateriji registruje to posle odredjenog vremena kao prepunjavanje, i u jednom momentu je potpuno iskljuci. Meni se to desilo sa Acerom.
Hmm, ima logike. Racunar jeste bio skoro sve vreme na punjacu. Problem se, doduse, cudno ispoljavao - nije bilo moguce cak ni ukljuciti racunar dok je baterija na njemu. Sve sto se desi nakon pritiska power tastera, jeste zujanje ventilatora na hladnjaku. Nakon uklanjanja baterije (pri cemu je racunar i dalje na punjacu) sve radi normalno. Vrlo cudan problem sa kojim se do sada nisam susreo. U svakom slucaju, hvala puno na savetu, probacemo. :mr
zika wrote:Jednostavno, grupnim prekidačem za razvodnu gredu, kako je, već, zovete. Pripremam se da napravim neku koja će zadovoljiti moje kriterijume, ali, nikako da stignem. Dvaput, najčešće, dnevno iskoritim taj prekidač, zozom i oko ponoći. Jedino Hiraga dobije pažnju na svom prekidaču. Što manje uklj./iskl. to bolje. No, kada me uhvati neizdrž, kao danas, da nešto menjam, onda pokvarim taj modus operandi ... Ništa fancy, sasvim "narodski"... Uvek, imam otpor prema čestom korišćenju prekidača na uređajima. Lakše zamenim razvodnik ...
Hvala na objasnjenju. Pomislih da je ko zna kakva svemirska tehnologija primenjena :D.
Inace, i sam sam pobornik filozofije sto redjeg uklj./isklj, sto se da zakljuciti i iz mog inicijalnog posta. :)

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 21 Dec 2009, 18:46

Simke wrote:Hvala na objasnjenju. Pomislih da je ko zna kakva svemirska tehnologija primenjena :D.
Inace, i sam sam pobornik filozofije sto redjeg uklj./isklj, sto se da zakljuciti i iz mog inicijalnog posta. :)
Nema kod mene svemirske tehnologije. To ste mogli i zaključiti iz mog ushićenja TVC-om. Što jednostavnije, to bolje. Jedini ustupak, tom načinu razmišljanja, činim što sam pristalica što veće modularnosti. Svaka (crna, crvena, ...) kutija radi svoj posao. Dejan Veselinović veoma precizno objašnjava zašto je svako uključivanje, ne mali, stres za uređaje. Da ne pominjem da A-klasi prija stalna temperatura ...

Simke
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Simke » 21 Dec 2009, 19:40

zika wrote:Što jednostavnije, to bolje. Jedini ustupak, tom načinu razmišljanja, činim što sam pristalica što veće modularnosti.
I ovde nam se razmisljanja poklapaju u potpunosti :good. Ostalo mi je jos da integralac zamenim kombinacijom amp/preamp, a s obzirom da mi i inace treba malo vise snage zbog lenjih zvucnika ovo je idealna prilika da ih razdvojim. Takodje, u buducnosti bih eventualno dodao i zaseban phono preamp, mada ce to morati da priceka jer bi to bio overkill za aktuelnu glavu.
"First things first."

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Dec 2009, 19:48

Ziko,

Sta je amp i koji su zvucnici u pitanju ?

solaja
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by solaja » 21 Dec 2009, 20:13

VuleJohn wrote:Iz vašeg teksta moglo bi se zaključiti da je pretpojačalo faktički višak, odnosno moglo bi biti zamenjeno kvalitetnim potencinometrom..
Samo da pojasnim jednu stvar.Covek koji je poznat na forumima po imenu jednog umetnika je covek koji odlicno poznaje svoj posao i koji poznaje metale sa kojima radi,pritom je i kao osoba vrlo drag covek.Da nije tako ja ne bih ni radio sa njim.On ne snosi nikakvu odgovornost za to sto su neke prednje ploce pocele da crvene u zadnje vreme.Upravo radim na novom dizajnu kutija i radice ih isti covek poznat na forumima po imenu jednog umetnika ali ih nece eloksirati isti covek jer je tu problem.Izvinjavam se na maloj digresiji.Nastavite.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 21 Dec 2009, 21:08

DejanM wrote:Ziko,
Sta je amp i koji su zvucnici u pitanju ?
Hiraga je amp. U alternaciji sa Aleph Mini (Pass). Oba su domaći radovi kolega Forum-aša. Zvučnici su delo Sava Velikinca (Peerless).

VuleJohn
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by VuleJohn » 21 Dec 2009, 23:31

solaja wrote:Samo da pojasnim jednu stvar.Covek koji je poznat na forumima po imenu jednog umetnika je covek koji odlicno poznaje svoj posao i koji poznaje metale sa kojima radi,pritom je i kao osoba vrlo drag covek.Da nije tako ja ne bih ni radio sa njim.On ne snosi nikakvu odgovornost za to sto su neke prednje ploce pocele da crvene u zadnje vreme.Upravo radim na novom dizajnu kutija i radice ih isti covek poznat na forumima po imenu jednog umetnika ali ih nece eloksirati isti covek jer je tu problem.Izvinjavam se na maloj digresiji.Nastavite.
Nisam hteo nikoga da prozivam, Žiki je trebalo nešto da ga vrati na zemlju, toliko radostan je bio samo kada mu je stigao DAC Magic...
Što se tiče umetnika i eloksiranja mislim da je U Srbiji zaista došlo vreme da neko stane imenom i delom iza nečega što radi, o garanciji i zakonskoj odgovornosti da ne pričamo. Zaista je glupo da neko ko radi iskreno i pošteno skuplja negativne poene zbog šustera i parazita..
sve je dobro kad se dobro svrši

Post Reply