HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Fensi soba !

Slike i opisi sistema, komponenti, video klipovi.. - Foto Album
Forum rules
Foto Album

Topic author
Nikola
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Fensi soba !

Post by Nikola » 22 May 2006, 13:51

Šta kažete na ovo?
Attachments
oldsyspic5rq.jpg
oldsyspic5rq.jpg (39.35 KiB) Viewed 5074 times
oldsyspic5rq.jpg
oldsyspic5rq.jpg (39.35 KiB) Viewed 5074 times

sn

Post by sn » 22 May 2006, 15:42

Sleva na desno..polozena komponenta me podseca na neki stari magnetofon, mozda Revox A77; Sony dek; Quad tuner, preamp, elektrostatici i ne vidim da li su i mono blokovi njihovi; marku sporeta neznam.. :) Sistem koji je do pre 15 godina (i vise) bio aktuelan, ali ako je sve ispravno svira to lepo i danas.

Topic author
Nikola
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Nikola » 22 May 2006, 23:56

Monoblokovi su Quad II , imao sam priliku da cujem ovakvu kombinaciju sa istim elektrostatima i po mom shvatahju zvuka to je cist HI-END.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 May 2006, 07:56

evo kako to danas izgleda ...
Attachments
quad elektronika.JPG
quad elektronika.JPG (28.58 KiB) Viewed 5050 times
quad elektronika.JPG
quad elektronika.JPG (28.58 KiB) Viewed 5050 times

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 May 2006, 07:58

cuveni QUAD ESL 989 elektrostatici .... 8.000 eura za par .... pre sest meseci se pojavila nova verzija koja zbilja dobro izgleda - izgubila je nesto od ovog retro look-a ... Zvuk je strahovit ...
Attachments
QUAD 989.jpg
QUAD 989.jpg (22.5 KiB) Viewed 5063 times
QUAD 989.jpg
QUAD 989.jpg (22.5 KiB) Viewed 5063 times

Topic author
Nikola
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Nikola » 19 Sep 2006, 18:12

U Koratu su bili Quad zvucnici na servisu, kako su mi rekli radjen je visokotonac, stari negde oko 30-ak god. i nevidjeno izgledaju i danas. Prosto zvucna slika koju stvaraju ovi elektrostati je neverovatna, iako sam ih slusao pre 5,6 g. i jos mi je taj zvuk u usima :lol:

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 19 Sep 2006, 18:58

Da zvuk ovih elektrostatika se ne zaboravlja ceo zivot. Dovoljno je slusati ih 5 minuta i vec postajete rob tog zvuka. Naravno, ako je pojacalo ono sto treba da bude ... Nisam ih medjutim nikad slusao sa zescom svirkom. Uvek su pustali lakse stvari, zenske vokale, klasiku .... A to zvuci ... ja sam bukvalno seo i nisam mogao da ustanem.

Kad mi neko kaze da zeli da ima dobar gramofon, Quad lampaska pojacala i ove elektrostaike, mogu samo da kazem da ga razumem. Mozda bi recimo jedan Audio Research jos bolje legao zbog svoje transparentnosti. Quad pojacala su zvucala za nijansu toplo - sto opet opasno ulazi pod kozu.

U stvari, mozda je bolje ovo nikad ne cuti. Onda covek misli da zna sta je dobar zvucnik. A ono sto je posebno interesantno, ovaj design je iz 1956, ako se ne varam.

Recimo Martin Logan Vintage, ovi novi elektrostatici (pokretani McIntoshem), nisu ni primaci ovim Quadovima ...

Pozdrav
Dejan

Topic author
Nikola
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Nikola » 20 Sep 2006, 00:43

Audio Research kao pretpojacalo sa Quad II monoblokovima, mogu samo da zamislim. Mada prijatelj mi je rekao da je slusao Quad ESL 986 sa kompletno Naim opremom i kaze da je to 5 puta bolje od full Quad sistema. To je bilo prosle godine, znaci nova Naim serija ( ne znam oznake sistema).

Pozdrav

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Sep 2006, 09:12

Nikola wrote:Audio Research kao pretpojacalo sa Quad II monoblokovima, mogu samo da zamislim. Mada prijatelj mi je rekao da je slusao Quad ESL 986 sa kompletno Naim opremom i kaze da je to 5 puta bolje od full Quad sistema. To je bilo prosle godine, znaci nova Naim serija ( ne znam oznake sistema).

Pozdrav
Da zaista neobicno. To mi nikad ne bi palo na pamet: Naim + elektrostatici. Obicno se stavljaju lampe na elektrostatike. Ali eto, moguce je da Naim mozda dodaje onu kapljicu dinamike koja eventualno nedostaje. U svakom slucaju bilo bi jako interesantno to cuti ...

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 28 Sep 2006, 22:46

stari quad elektrostatici nisu za svakoga. znam ne mali broj audiofila koji je ostao ravnodusan prema njihovom zvuku. zato se par pari dalo kupiti i u beogradu. ljudi citali, kupili, i shvatili da to nije nikakav mocni i bombasti zvucnik.

oni nemaju nista uzbudljivo u zvuku. potrebni su sati, dani pa i meseci slusanja da se pronikne u njihovu lepotu koja lezi u bazicnoj jednostavnosti zvuka, prirodnosti i lakoci reprodukcije. nema napora, nema snage. mogao bih da dodam - i nema dinamike, bar ne one tipicne za 'lozacki' hi fi.

oni za moderne standardne apsolutno ne reprodukuju bas, i imaju veliki problem sa disperzijom zvuka. moraju se slusati iz tacke, plus minus 10 cm, da bi imali kompletnu stereo sliku. van tog prostora cujete samo onaj zvucnik kome ste blizi.

na njima se ne moze slusati hard rock (bar ne onaj koji naginje HM-u. led zepp je OK i zvuci super ali ne preglasno), ne moze se slusati rege, niti elektronika (ako nije chillout)

u beogradu postoji jedan vlasnik originalnog starog quad sistema, koji je njegov otac licno doneo iz londona pocetkom sezdesetih. to je jedini covek koga ja znam da ih ima u svom vlasnistvu u beogradu preko 40 godina. nazalost paneli na zvucnicima su zreli za ozbiljnu rekonstrukciju, kao i pojacala za reparaciju, a on nema sredstava niti poverenja u domace majstore. da budem iskren nisam znao da korato ima znanje i opremu neophodnu za reparaciju panela ali bih voleo da cujem misljenja i iskustva onih koji su to radili - a da su pre toga slusali ispravan zvucnik.

decko ne pripada audiofilskim krugovima i prakticno je nepoznat. do sada je vise nego uspesno odoleo svim mojim pokusajima da otkupim stari sistem od njega. mada iskreno, s obzirom da imam domace zivotinje u stanu, nisam siguran da bi to bila pametna ideja. ne znam da li bi mi teze pala spaljena macka na voltazi od par hiljada volti ili unisteni zvucnici - zato sam i odbio svojevremenu ponudu da dobijem perfektan par u zamenu za jednu drugu starudiju ciji sam ponosni vlasnik, a koja cuci na tavanu.

zato sam se potrudio da nadjem dinamicke zvucnike koji zvuce najblize ESL-57 i mislim da sam prilicno uspeo, koliko je bilo moguce. sa svim kvalitetima i manama:)

PS. sparivanje naim-a sa quadovima nije nista novo. mali nait 2 je jedno od najboljih affordable pojacala za stare quadove i njegovih 20-tak vati je taman gornja granica koja se sme uterati u ove zvucnike, bez ugradnje zastitnog kola.

Topic author
Nikola
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Nikola » 29 Sep 2006, 23:07

Pozdrav lautrecred,

Slazem se sa tobom da Quad zvuk nije za svakoga, ali upravo je to ono sto se meni svidja kod njih, taj duh koji i dalje traje i ta filozofija dovodi do onog isprostituisanog izraza HI-END, a ne desetine hiljada evra. Prijatelj koji ih je cesce slusao od mene, a koji obozava Jazz kaze da mu ni jedan sistem ne isporucuje bolji Jazz zvuk od starih Quad zvucnika (njegovo misljenje ). Pogledaj na sajtu audionirvana.com ,galeriju ovog sajta(mislim da je takva adresa).Videces odlican sistem sa Quad zvucnicima koji su preradjeni i ima ih ne 2 nego 4.Sistem je jednog Beogradjanina.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Sep 2006, 11:25

Treba cuti nove Quad 2905. Mnogi od problema koji se ovde pominju su reseni: odlicna bas ekstenzija (23 Hz), dobra disperzija zvuka, mnogo bolja rezolucija i neutralniji zvuk nego kod ranijih modela. Ovo bi zbilja moglo biti konacno resenje ... :D
Attachments
QUAD ESL 2905 - small.jpg
QUAD ESL 2905 - small.jpg (14.02 KiB) Viewed 4827 times
QUAD ESL 2905 - small.jpg
QUAD ESL 2905 - small.jpg (14.02 KiB) Viewed 4827 times

Topic author
Nikola
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Nikola » 30 Sep 2006, 17:04

Video sam predstavljanje novih Quad 2905 na sajtu 6moons, koje je nevidjeno sturo.Takva je i bila kritika za Tannoy Glenair (nove zvucnike iz Prestige serije).Ne moze se nista vise saznati o zvuku osim da ako imate novca treba obavezno da ih kupite :lol:

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Sep 2006, 17:17

Nikola wrote:Video sam predstavljanje novih Quad 2905 na sajtu 6moons, koje je nevidjeno sturo.Takva je i bila kritika za Tannoy Glenair (nove zvucnike iz Prestige serije).Ne moze se nista vise saznati o zvuku osim da ako imate novca treba obavezno da ih kupite :lol:
Ja sam ih slusao u all Quad sistemu: CD je bio Quad CDP-2 a pojacalo Quad 909. Sound je bio odlican sa zbilja neocekivano dubokim basom. Odlicna transparentnost zvuka, odlicna prezentacija, iznenadjujuce dobra dinamika ... Slazem se sa konstatacijom: ko ima para treba ovo da kupi.

first
Audio Expert
Audio Expert

Re:

Post by first » 04 Sep 2008, 11:50

DejanM wrote:Treba cuti nove Quad 2905. Mnogi od problema koji se ovde pominju su reseni: odlicna bas ekstenzija (23 Hz), dobra disperzija zvuka, mnogo bolja rezolucija i neutralniji zvuk nego kod ranijih modela. Ovo bi zbilja moglo biti konacno resenje ... :D
Slušao sam pre koji mesec glanc nove ESL 2905, tek raspakovane iz kutije i naravno ne usvirane ali po mom mišljenju na potpuno ne primerenoj
amplifikaciji za ove zvučnike.Tu kombinaciju su činili još

Krell FBI
Krell Evolution 505
Strujni kablovi -Kimber Power Cords Palladian
zv. kablovi iz Kimber select serije

Konekcija između ampa i izvora balansirana a par sati kasnije CAST veza, sve je trajalo oko 4-5 sati ali glavni nedostatak za konačni sud je činjenica
da je to sve bilo potpuno novo i prvi put spojeno, utisci su se menjali ka pozitivnijim što je više vreme odmicalo ali ni na samom kraju to nije bilo
ono što sam očekivao imajući već od ranije iskustva sa karakterom zvuka njihovih ranijih modela a i elektrostatika uopšte.
Prvih sat-dva je to čak prilično tanko izgledalo, čak ne bih ni komentarisao taj zvuk, naknadnom zamenom strujnih kablova za gore pomenute kao i CAST
vezom negde u trećem-četvrtom satu slušanja stvari su polako počele da dolaze na svoje ali još uvek daleko od očekivanog i željenog zvuka.

Kako je to sve došlo na test potencijalnom kupcu (mom drugu) koji je mogao to sledećih nekoliko dana da sluša i testira a koji definitivno ne poznaje
karakter elektrostatika znao sam da se to njemu neće dopasti i pre nego što je stiglo, ali sam predložio da se već sledećeg dana obezbedi druga
primerenija amplifikacija i krene ispočetka, a peti sat slušanja sam završio sa utiskom da se kvalitet zvuka podigao do određene granice,
zvučna prezentacija prilično dobra pogotovo kada su zvučnici još malo pomereni od zadnjeg zida, možda na nekih 1,5m ali sve to dok je u muzičkom
materijalu nekoliko instrumenata, orkestarska izvođenja su već problem, donji fr. spektar takođe nije bio na nivou iako bi pomenute karakteristike
to obećavale a i sama površina ovih panela je tolika da bi se ovaj problem koji je poznat od ranije u ovom slučaju morao daleko manje osetiti.

Na žalost cela priča se tu i završila, nesuđeni vlasnik je već sutradan izgubio strpljenje i sve to vratio bez volje za daljm slušanjem i potragom
za onim komponentama koje bi uspostavile pravu sinergiju među njima kao i dodatno vreme na usviravanje zvučnika.

Konačno, verujem da ESL 2905 može bolje nego što sam imao prilike u takvoj postavci da čujem,
ali se iz pomenutih razloga nisam uverio u njihove krajnje domete, možda će biti još prilike
ali sam se i na ovom primeru uverio da je jedna od klučnih "komponenti" u svakom sistemu - sinergija :sign .

Post Reply