HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

VOD

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

VOD

Post by DejanM » 12 Feb 2012, 07:33

Jedna od stvari koje su trenutno u velikom zamahu, kada je kucni bioskop u pitanju, jeste pojava tzv. internet streaming services, ciji se jedan ogranak zove: Video On Demand (VOD). Sve vise proizvodjaca uredjaja (Blue Ray playeri, AVRs, TVs,...) daju mogucnost gledanja video sadrzaja, filmova i serija putem ovakvih services.

Takvi service provideri nicu kao pecurke posle kise a ima i nekoliko vec dobro etabliranih na trzistu. Netflix je stigao u Evropu (UK) i uskoro ce biti ponudjen u vecini evropskih zemalja. Sony ima ugovor sa Netflix-om. Pojavio se novi igrac na evropskom trzistu: viewster. Sa njim ima Panasonic ugovor. Treba ocekivati da ce ih biti jos dosta a vec postoji i dosta lokalnih VOD providera.

Ovakvi internet VOD provideri sada stupaju u direktnu konkurenciju tzv. PayTV koju nude kablovski i sat provideri. Internet kao transport medium ima prednost jer sadrzaji mogu da se gledaju i na mobilnim uredjajima, computerima a ne samo na TVu.

Posebna tema jeste kvalitet VOD sadrzaja. Do sada oni uglavnom nisu bili u stanju da streamuju program u HD formatu. To se sada menja. HD format postaje gotovo obavezan ali se puno radi i na tome da se zvuk emitujeu Dolby Digital formatu. Ta ponuda bi trebalo tokom godine da se standardizuje. Za razliku od tih internet VOD providera, kablovske mreze imaju vec odavno u ponudi HD filmove sa Dolby Digital zvukom a od skora u beckoj kablovskoj mrezi mogu da se naruce preko PayTVa i 3D HD filmovi (za 6 eura po filmu). To je trenutno kvalitetna razlika izmedju kablovskih i internet providera.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: VOD

Post by PrekoBare » 13 Feb 2012, 23:46

Dejane, ja sam odsekao kablovsku tv prevaru u septembru i HDTV gledam preko antene a filmove preko Netflix-a.

Ono o cemu treba da se razmislja je sledece, a to je dozvoljeni propusni opseg kod intentet provajdera. Kad gledas HD Netflix 100GB mesecno nije nista,
Ja sad planirarm da uzmem jos jedan internet nalog i balansiram opterecenje izmedju dva provajdera. (Windows 7 to radi bez problema).

To je onako amaterski. Prava stvar je da se otvori VPN nalog recimo u SF i da se strimuje HULU, americki Netflix i sve ostalo odande.

Kad pomislim kolike sam pare davao za kabl, VPN+NETFLIX+jos jedan internet nalog izadju mesecno manje.

Ne znam kakve su cifre kod tebe ali ti predlazem da razmislis o trajnom resenju.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Feb 2012, 08:24

Moj kabl provider u Becu je firma UPC. Kod njih imam i telefon i internet i kablovsku TV. Internet je 100 Mbit/s sto je odlicna cifra, tako da tu nemam nikakvog problema. Imam i drugi internet u kuci - moj poslovni i on je ADSL preko austrijskog Telekoma i on je daleko slabiji. Tu koristim VPN prema firminoj mrezi. Znaci ne bi bilo problema da se uradi to sto predlazes ali za sada nemam neku narocitu potrebu. Pay TV koji nudi UPC je dobar a cene su ok. Osim toga kablovska kutija, Cisco, ima ugradjen disk od 250 GB tako da snimanje programa nije problem.

Netflix je naravno vrlo privlacna stvar i ja mislim da bi trebalo imati taj service zbog odlicne ponude. Problem je sto kvalitet slike i tona preko interneta jos ne moze sasvim da se meri sa mojom kablovskom. Na kablu imam HD filmove (kostaju 1 euro vise od SD) pa cak i 3D HD (kostaju jos 1 euro vise). Zvuk je kod velike vecine Dolby Digital.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 14 Feb 2012, 15:30

DejanM wrote: Osim toga kablovska kutija, Cisco, ima ugradjen disk od 250 GB tako da snimanje programa nije problem.

Mozda ce te interesovati resenje kako trajno arhivirati filmove sa CISCO boksa. Ja sam boksovao mozak dok nisam nasao resenje.

DVD rekorderi imaju samo S-VIdeo ulaz a CISCO boks ima vrlo losu sliku na S-Video izlazu.

Resenje su dalekoistocni majstori. Na ebayu moze da se nadje adapter koji ima component ulaz i S-Video izlaz.

Namenjen je prikljucivaju konzola na starije televizore.

CISCO COMPONENT out>adapter>S-video ulaz DVD rekordera > HDMI izlaz u pre/pro/HTrisiver.

Kad se pusta HD snimak i kad se koristi dual layer DVD na dobrom rekorderu (Panasonic na primer) kvalitet snimka je
izuzetan, kao komercijalni disk. Jedina mana je dvokanalni zvuk, ali i to moze posle HT risiver da isprocesira.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Feb 2012, 19:00

Ja ne zelim da imam filmove na DVDu nego na HD. Zato mi je mnogo interesantnije kako da preko LAN prikljucka nekako pristupim internom Cisco disku ... ? To medjutim nije podrzano tako da jedina varijanta jeste ako postoji neka vrdalama ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 14 Feb 2012, 19:18

DejanM wrote: To medjutim nije podrzano tako da jedina varijanta jeste ako postoji neka vrdalama ...
I tata bi sine :-) . Nema od toga nista. Svaki hard drajv u cisco kutijama je posebno enkodiran za tu kutiju i necitljiv na bilo kom drugom uredjaju. Isto je i sa eksternim eSATA drajvom koji se zakaci na cisco box - moze da se cita samo sa tom i nijednom drugom kutijom. Jedino sta ti ostalje je ovo sto sam ti predlozio. Ako neces da cuvas DVD-je, ripuj kao ISO i ubaci na kucnu mrezu a DVD podmeti pod casu :-)

Probali ljudi da razbiju enkripciju, nema sanse, posteno uradjeno.

Koliko znam, niko nije jos resio problem presretanja video signala preko HDMI, audio moze da se izvuce preko nekih dalekoistocnih hdmi preklopnika.

Lepota ponudjenog resenja je sto mogu da ti pljunu pod prozor za kopije, nisi koristio nista sto je protivno DMCA. Ja sam intenzivno snimao 4-5 godina pa zamisli koliko se toga nakupilo. Dva rekordera sam satro. Cekam da se pojave neki 10x veci drajvovi pa da to sve prebacim. Dotle, DJ alu kofercicic i u njima abecedno slozeni filmovi.

Ako neces to, ima opcija za hvatanje strimovanog materijala sa interneta ali to zahteva mnogo cackanja.

Volter

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 14 Feb 2012, 20:17

Na koji nacin se snimaju razni HD dokumentarci koji se mogu naci na netu (mvgroup npr)? Rez je 720p ili 1080p sa cesto DD 5.1 zvukom. Svaki snimak ima logo kanala, npr BBC HD.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 14 Feb 2012, 20:30

Veliko zezanje, uz pomoc HDTV tjuner PC kartice za prijem HDTV preko antene , video capture kartice koja propusta Dolby 5.1 i softvera koji to moze da umontira. Posle se rekodira u MKV.

Koliko mi je poznato ne postoji ni jedno resenje koje jednom podesis i zaboravis.

To je za one sto ne znaju sta ce sa viskom vremena u zivotu.

Volter

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 15 Feb 2012, 14:42

Mislio sam da je jednostavnije resenje. Dosta kvalitetnih dokumentaraca sam na taj nacin odgledao u HD formatu ali net je prepun novih epizoda svih mogucih serijala u HD formatu. Mozda ih cak neko placa...
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 19 Feb 2012, 07:15

Jos jedan VoD provider, koji se nalazi na Panasonic portalu: Acetrax:

http://www.acetrax.com/

Cena po filmu je 4 eura a isti film u HD formatu kosta 1 euro vise. Izbor je tako-tako - ponuda na mojoj kablovskoj PayTV mi se cini boljom. Kvalitet streaminga je dobar i ja nisam imao prekida ni u HD varijanti.

Ovaj VoD provider mi je interesantan za filmove, koji se mozda nece naci na mojoj kablovskoj PayTV ...

P.S. Kada se prijavite dobijete 1 film gratis !

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 27 May 2012, 22:52

U zadnjem broju engleskog Home Cinema Choice (broj 208, June 2012) ima test 3 VoD: Netflix, Acetrax i Lovefilm. Hands down pobedjuje Netflix zbog niske cene (u Engleskoj se placa mesecno pausalno 5,5 funti), odlicnog kvaliteta slike (HD) dok je audio uglavnom stereo sa vrlo malo 5.1 audio signala. Acetrax je vise interesantan za one koji povremeno gledaju filmove ali je dosta skuplji (placa se po filmu) ali ima vise 5.1 filmova. Lovefilm gotovo da uopste nema HD filmove zbog cega je najlosije prosao u ovom testu.

Jos jedan interesantan podatak: kada se Netflix pojavio u Engleskoj pocetkom godine, za samo mesec dana je vec imao preko 100.000 pretplatnika. Razlog tome lezi pre svega u niskoj ceni ali i dobroj ponudi. Medjutim, Netflix u USA i u Evropi nema istovetnu ponudu, tako da su prvi korisnici Netflixa u Engleskoj bili razocarani kada su shvatili da ne mogu da gledaju sve one filmove koji se nalaze u ponudi u USA. Razlog su autorska prava za filmove koja se dodeljuju po geografijama. Taj nedostatak je u medjuvremenu uglavnom otklonjen.

Sada napeto ocekujemo pojavu Netflixa i u ostatku Evrope ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Jul 2012, 17:49

Odskora se na Panasonic Viera portalu pojavio VoD pod imenom: iConcerts. Moze da se odabere i gleda koncert po zelji a ponuda nije losa: od Petera Gabriela pa do Martine Topley Bird i Coldplay. Uglavnom noviji nastupi. Kvalitet slike i zvuka je dobar.

Evo ih ovde na internetu:

http://www3.iconcerts.com/

Post Reply