HiFi & Professional Audio Forum  

Vaši prijedlozi za HDD

Računari, komponente, softver..
Post Reply

Topic author
Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Vaši prijedlozi za HDD

Post by Staromodan » 08 Feb 2012, 18:03

Zdravo!

Hoćete li mi preporučiti tvrdi disk?
Najvažnije mi je da što duže radi, bez kvara.

Planirao sam kupiti dva -> jedan unutarnji za učestalo korištenje i drugi vanjski koji bi služio kao arhiva.
Znači prvi bi skoro stalno radio, a drugi povremeno (backup).

Ima li neke veće razlike u kvaliteti između sata i sas konekcije kod unutarnjih,
i usb i esata kod vanjskih?

Jesu li bolji stari dinamički ili ovi novi statički (vijek trajanja)?

Ovaj prebrzi razvoj računalne tehnologije me zbunjuje,
pa ne stignem skupiti neko skromno znanje testirajući i slušajući tuđa iskustva.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Re: Vaši prijedlozi za HDD

Post by sn » 08 Feb 2012, 20:22

Za interni najbolje od WD-a, WD Caviar Black seriju: http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=100

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Feb 2012, 13:18

Dobro resenje za eksterni USB disk jeste ovo:

http://www.amazon.de/Western-Digital-El ... 688&sr=8-1

Ja ga koristim vec vise od godinu dana i imam samo reci hvale: disk je brz, potpuno bessuman, ima svoje napajanje, ide automatski u stand-by kada se ne koristi i automatski se startuje cim je to potrebno. Cena je takodje vise nego OK.

Druga alternativa je da uzmes SATA docking station. Recimo ovako nesto:

http://www.audiohard.com/phpBB3/viewtop ... f=2&t=2538

Te docking stations obicno imaju i USB i eSata interface. eSATA je znacajno brza od USBa i daleko je prakticnija za koriscenje. Jedini problem kod ovakvog resenja jeste da HD koji je uboden u takvu docking station (recimo gore preporuceni WD Black Caviar) jeste bucniji od eksternog usb diska koji se nalazi u kucistu koje onda prigusuje zvuk koji proizvodi sam disk. Na gore navedenom linku imas medjutim i nekoliko alternativnih resenja koja su sto se buke tice izgleda bolja.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 14 Feb 2012, 19:50

Hard drajvovi se znacajno razlikuju po kvalitetu. Mislim da se misljenje iskristalisalo da su WD najpouzdaniji.

S obzirom da s eovde ne radi samo o novcu nego i o silnom vremenu utrosenom na ripovanje predlazem slojeviti pristup
za zastitu.

1. Smrtni neprijatelj drajvova je visoka radna temperatura. Zbog toga za skladistenje muzike i filmova predlazem
najsporije moguce drajvove, jer se oni najmanje greju. Tih rad je takodje bitan za ovu svrhu. Meni su se najbolji
pokazali WD GREEN drajvovi koji imaju promenljivu brzinu od 5400-5900 obrtaja u minutu. BLACK je namenjen za
brz pristup podacima (operativni sistem, masivne datoteke) i za ovu svrhu je nepotreban.

2. Sto se spoljasnjih drajvova tice, ja volim predlozen "cradle" bez kucista zato sto je drajv izlozen vazduhu i ne pregreva se.
Pipnite drajv, on je najtopliji sa strane, a nijedna fijoka nema hladnjak sa strane.
Preferiram eSATA i to iz dva razloga:

-Prema anegdotskoj informaciji koju sam dobi od coveka koji je radio sa drajvovima, stopa crkavanja spoljnih
drajvova na Windows masinama je mnogo veca za usb nego za eSATA. S obzirom da vecina fijoka dolazi sa eSATA kablom
nema dodatnog troska da se to i koristi. Njegovo objasnjenje je bilo da sistem eSATA drajv vidi kao drajv na maticnoj ploci
a USB kao periferijski uredjaj.

-ako se na spoljnoj fijoci nalazi muzika, sviranje muzike preko USB veze utice negativno na kvalitet reprodukcije. Ako se jos pri tome jos koristi i USB DAC na izlazu to je prava katastrofa.

3. Vecina fijoka dolazi sa bednim ispravljacem koji ko zna kako radi i koji moze da povuce hard drajv sa sobom.
Meni se jednom prilikom kopirana sa drajva na drajv izvukao onaj mali konektor za struju i drajv u fijoci je momentalno zaribao. Idealno, fijoku treba utaknuti u neki UPS koji ce u slucaju nestanka struje dati vremena da se drajv zaustavi.
Skoro svi drajvovi koji su mi do sada crkli su mi crkli u fijokama/kolevkama a nikad u samom racunaru.

Poceo sam da primenjujem pravilo da radim na sledeci nacin:

1. Master disk - ripovana i obelezena muzika. Ovo je kao traka u sefu muzicke kuce. nikad se ne slusa.

2. Kopija master diska koja se koristi za pravljenje drajva za slusanje ili bekapa ako kopija za slusanje crkne.

Takodje se ne koristi za slusanje.

3. Radni disk za slusanje. Ako crkne, napravi se ocas posla kopija sa backupa. Ako backup crkne. napravi se kopija sa mastera
i od nje napravi radna verzija.

Ovde se umesto 2 koriste 3 drajva ali je sigurnost visestruko veca.

Stavio sam prst na celo posle gubitka jednog drajva ciji je backup bio pun sitnih gresaka pa sam prakticno ostao bez njega i morao da ripujem iz pocketka.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 15 Feb 2012, 14:47

Hvala na odgovorima.

Topic author
Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 26 Apr 2013, 21:14

Nakon detaljnog proučavanja podataka s interneta, te računanja isplativosti, uzeo sam WD Black od 500GB (koji mi služi kao unutarnja radna kopija).
Važnije podatke sam presnimio na stari disk (i izvadio ga van pa mi služi kao sigurnosna kopija), te na verbatim udf dvd+rw i tdk dvd-r (služi kao master-arhiva).
Od usb vanjskog spremanja sam odustao jer sam ponekad šeprtljav kad se žurim, pa da disk ne završi na podu.

Pregledavam stare cedejke s podatcima i čitljivo je 3/4 podataka, tako da ću potražiti neko drugo rješenje za pohranu master-arhive.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 08 May 2013, 17:39

Staromodan wrote:te na verbatim udf dvd+rw i tdk dvd-r (služi kao master-arhiva).
Necu da te plasim, ali bolje da kazem dok nije kasno.

1. RW tehnologija je NEPOUZDANA i ne treba je koristiti za arhiviranje nego samo za radne pisi-brisi kopije.

2. DVD MINUS R ne treba koristiti za arhiviranje jer nema CRC check. Kopije koje se cuvaju na DVD-R mogu i ne moraju da budu identicne originalu, najcesce nisu.

3. Za arhiviranje na DVD treba koristiti ISKLJUCIVO PLUS R Samo da bi bio siguran sa arhivom, moras narezivati 2 kopije a ne jednu.

Izguglaj kako se cuvaju arhivski DVD - OBAVEZNO u mraku i na suvom. NIKAKO ne pisati nista na gornjoj strani flomasterom niti lepiti bilo kakve etikete.

Vek DVD-a je verovatno manje od deset godina zbog lepka koji je koriscen. Ja licno mislim da je jeftinije koristiti HD nego DVD za arhiviranje.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 10 May 2013, 22:14

Izgleda da su rw diskovi od prije par godina bili bolje kvalitete nego ovi sada.
Te dvd-r i +rw diskove sam uzeo zato jer su tajvanski (ostali u ponudi su iz "čajne" i s njima baš nemam lijepa iskustva) i to je za sada samo privremeno da stoji sa strane za svaki slučaj.
Većina stare arhive je čitljiva baš zato jer sam radio duplikate, a na sadašnjoj arhivi etikete lijepim na kutijice i diskove vadim jedan po jedan tako da ih ne pomiješam.
Profesionalnijih jeftinijih rješenja više nema u prodaji, pa sam onda planirao da radim duplu arhivu na dvd-ram i dvd+r dtd optičke diskove (možda dio prebacim i na hi-md), a da hdd koristim kao kopije.
Hvala na savjetima.

Topic author
Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 26 Apr 2015, 16:10

Nakon dugo vremena, da javim novosti...

Neznam koji su diskovi najpouzdaniji, možda oni za servere, ali važnije od svega toga je rezervna kopija. Backup je unutarnji sata disk koji je uključen samo kad se prenose podaci. Drugi je izvan kućišta, na suhom i hladnom.
Vanjski ispravljači su jako loše kvalitete, jer kad se uključi dodatni uređaj tada se u disku čuje "cap", a računalo javi da prijenos nije uspio, tako da je bolje napajati disk preko računala.

CD i DVD diskovi su loše kvalitete.

Post Reply