HiFi & Professional Audio Forum  

HiFi i muzika - tekstovi Duska Dragovica

backup sajta: hificafe.audiohard.com
Forum rules
backup sajta: hificafe.audiohard.com

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: HiFi i muzika - tekstovi Duska Dragovica

Post by sdanicic » 12 Mar 2009, 22:41

Sledecih svezih 5:

Hi-Fi i muzika 76
Dilema oko klizne sile

Hi-Fi i muzika 77
Dizajnerska zabluda

Hi-Fi i muzika 78
Ipak rastuća !

Hi-Fi i muzika 79
Nesnimljena ploča u diskoteci ?!

Hi-Fi i muzika 80
Kako podestiti zvučnicu ?

Sa sledecom turom ulazimo u poslednju petinu :D

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 27 Mar 2009, 12:16

Novih 5 (27. mart 2009):

Hi-Fi i muzika 81
Konačno - određujemo praktično

Hi-Fi i muzika 82
Pošta

Hi-Fi i muzika 83
Hi-Fi izlog

Hi-Fi i muzika 84
Od sterea do kvadrofonije

Hi-Fi i muzika 85
Strašilo bez perspektive

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 28 Mar 2009, 23:38

Čitao sam najnoviju tranšu skeniranih članaka i zaprepastio se da je Duško Dragović "onih godina" predvideo perspektivu digitalnog zvuka i primenu istog na današnje višekanalne sisteme. =D>
Lično sam ostao bez teksta!

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 21 Apr 2009, 13:11

Hi-Fi i muzika 86
Nedostižan perifonski sistem

Hi-Fi i muzika 87
Umetnički medijum

Hi-Fi i muzika 88
Umetnički medijim 2

Hi-Fi i muzika 89
A sad - ka zvučnicima !

Hi-Fi i muzika 90
Zvučnik uvek laže

A u poslednjem nastavku - sledi jos 8 tekstova, sredinom maja.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

HiFi i muzika-tekstovi Duska Dragovica-zavrsetak serijala

Post by sdanicic » 11 May 2009, 09:48

Nakon skoro 8 meseci od objavljivanja prvih tekstova iz serijala "Hi-Fi i muzika", sa 11 nastavaka (od broja 91 do 101) koji su vam od danas na raspolaganju zavrsavamo sa objavljivanjem kompletno raspolozivog serijala.

Nazalost, orginalni serijal je bio prekinut pre vremena usled iznenadne smrti autora Duska Dragovica pre skoro 25 godina.

Tekstovima pod oznakama 99, 100 i 101 sam ja dao te brojeve jer se na skeniranom materijalu ne vidi ta informacija. Inace u prethodnim nastavcima ima par tekstova gde se brojevi ponavljaju i to verovatno usled greske prilikom pripreme za stampu.

Pored ovog serijala, Dusko je pisao i za zagrebacki "Studio" ali je kvalitet tog materijala u formi fotokopija poprilicno los da bi se kao takav bez vecih sredjivanja mogao objaviti u elektronskoj formi.

Nadam se da sam na ovaj nacin koliko toliko pomogao svima koje ova prica interesuje, pre svega sa aspekta upoznavanja sa nekim osnovnim principima vezanim za hi-fi i kulturu slusanja muzike, ali i stavljanja na uvid informacija sta je to bio hi-fi sa kraja 70-tih do pocetka 80-tih godina, u svetu a i kod nas, iz ugla jednog od nasih najpoznatijih poznavalaca i ljubitelja muzike i hifi-ja.

Poslednjih 11:

Hi-Fi i muzika 91
Fantom orgulje

Hi-Fi i muzika 92
Najpre o visokotoncu

Hi-Fi i muzika 93
Zašto od krova?

Hi-Fi i muzika 94
Bezbojni su - pravi !

Hi-Fi i muzika 95
Kriterijum kvaliteta

Hi-Fi i muzika 96
Izaberite sami

Hi-Fi i muzika 97
Bolje nego laž !

Hi-Fi i muzika 98
Čuje li se šum

Hi-Fi i muzika 99
Šššš ...

Hi-Fi i muzika 100
Bez naslova

Hi-Fi i muzika 101
Zvučna lakrdija

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 12 May 2009, 19:09

Stigli smo do kraja jedne lepe serije clanaka, podsetili se nekih prica koje smo odavno procitali i hi-fi uredjaja koje smo nekada davno zavoleli. Nadam se i da ce mnoge mladje kolege audiofili pronaci stosta zanimljivog u Duskovim tesktovima.

Na kraju bih samo zeleo da dam jednu malu ispravku vezanu za prerani odlazak Duska Dragovica, kao i za prestanak objavljivanja njegovih tekstova. Naime, tekstovi u casopisu Zdravo su objavljivani do kraja izlazenja casopisa. Kao sto moze da se procita u poslednjem nastavku koji je Sasa stavio na HiFiCafe.net Dusko je imao nameru da nastavi punom parom sa pisanjem. Medjutim, iz meni nepoznatih razloga, Zdravo je iznenada prestao da izlazi, a da o tome nije pruzeno bilo kakvo obavestenje citaocima. Jednostavno, u vreme kada smo redovno odlazili na kiosk da kupimo novi broj sacekao nas je novi list - Intervju. Bio je po formatu, papiru i nekom opstem izgledu slican Zdravo, ali sa tom razlikom sto je Zdravo pisan za omladinu, a Intervju je po sadrzaju bio politicki magazin! Uzalud sam trazio Duskov tekst i nisam mogao da poverujem svojim ocima - teksta o hi-fi i muzici nije bilo. Tek nekoliko godina kasnije, mozda i citavih pet godine posle, procitao sam u hrvatskom listu Trend tuznu vest da je Dusko preminuo. Bilo je to, koliko se secam, negde 1986. godine. Ne znam cime se on u medjuvremenu bavio, pa bi bilo lepo da, ako neko zna nesto vise o njemu, to procitamo na ovom mestu. Jedino sto znam je da je bio relativno mlad kada je otisao.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 12 May 2009, 20:58

Andrija wrote:Stigli smo do kraja jedne lepe serije clanaka, podsetili se nekih prica koje smo odavno procitali i hi-fi uredjaja koje smo nekada davno zavoleli. Nadam se i da ce mnoge mladje kolege audiofili pronaci stosta zanimljivog u Duskovim tesktovima.

Na kraju bih samo zeleo da dam jednu malu ispravku vezanu za prerani odlazak Duska Dragovica, kao i za prestanak objavljivanja njegovih tekstova. Naime, tekstovi u casopisu Zdravo su objavljivani do kraja izlazenja casopisa. Kao sto moze da se procita u poslednjem nastavku koji je Sasa stavio na HiFiCafe.net Dusko je imao nameru da nastavi punom parom sa pisanjem. Medjutim, iz meni nepoznatih razloga, Zdravo je iznenada prestao da izlazi, a da o tome nije pruzeno bilo kakvo obavestenje citaocima. Jednostavno, u vreme kada smo redovno odlazili na kiosk da kupimo novi broj sacekao nas je novi list - Intervju. Bio je po formatu, papiru i nekom opstem izgledu slican Zdravo, ali sa tom razlikom sto je Zdravo pisan za omladinu, a Intervju je po sadrzaju bio politicki magazin! Uzalud sam trazio Duskov tekst i nisam mogao da poverujem svojim ocima - teksta o hi-fi i muzici nije bilo. Tek nekoliko godina kasnije, mozda i citavih pet godine posle, procitao sam u hrvatskom listu Trend tuznu vest da je Dusko preminuo. Bilo je to, koliko se secam, negde 1986. godine. Ne znam cime se on u medjuvremenu bavio, pa bi bilo lepo da, ako neko zna nesto vise o njemu, to procitamo na ovom mestu. Jedino sto znam je da je bio relativno mlad kada je otisao.

Andrija,
hvala na ovim dopunama i ispravkama. Juce sam se inace dogovorio sa suprugom i sinom Duska Dragovica da odem kod njih na kafu i odnesem im CD sa svim ovim tekstovima, kao i foto-kopijama dela textova iz magazina "Studio", pa ce to biti prilika da saznam jos neke detalje koji ce nadam se biti interesantni.

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 14 May 2009, 10:58

sdanicic wrote:
Andrija wrote:Stigli smo do kraja jedne lepe serije clanaka, podsetili se nekih prica koje smo odavno procitali i hi-fi uredjaja koje smo nekada davno zavoleli. Nadam se i da ce mnoge mladje kolege audiofili pronaci stosta zanimljivog u Duskovim tesktovima.

Andrija,
hvala na ovim dopunama i ispravkama. Juce sam se inace dogovorio sa suprugom i sinom Duska Dragovica da odem kod njih na kafu i odnesem im CD sa svim ovim tekstovima, kao i foto-kopijama dela textova iz magazina "Studio", pa ce to biti prilika da saznam jos neke detalje koji ce nadam se biti interesantni.
Bas lepo, Sasa!

Mislim da necu biti jedini kome ce svaka informacija o Dusku biti dragocena. Uz njegove tekstove su moje oci i usi pocele da se otvaraju prema ozbiljnijem hi-fi-ju. Mozda nesto u stilu tvog intervjua sa Micom Markovicem?

Post Reply