HiFi & Professional Audio Forum  

B&W zvučnici

backup sajta: hificafe.audiohard.com
Forum rules
backup sajta: hificafe.audiohard.com

VuleJohn

Re: B&W zvučnici

Post by VuleJohn » 03 Nov 2008, 06:31

dioklecijan wrote:Inače cijeli ovaj hobi je prepun sličnih predrasuda, toliko da čovjek vrlo brzo izgubi volju da bilo što i bilo kome počne objašnjavati i dokazivati.
Ja se ne bavim pretpostavkama, svoje stavove donosim iskljucivo na osnovu slusanja. Fetovi su muljaviji cak i od lampi.
Ovaj hobi je prepun autoriteta cije misljenje previse njih ne proverava jer nema poverenja u sebe.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 03 Nov 2008, 07:44

Možeš li navesti koji su to uređaji.

Topic author
banebg81
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by banebg81 » 03 Nov 2008, 14:15

Sad da ne ispadne da ništa nisam slušao, naprotiv, imao sam prilike da čujem dosta dobrih zvučnika naravno na crvenom krstu u onoj radnici i sl. Međutim, nisam primetio TOLIKU razliku, kolika je razlika u ceni.

Meni ovo radi sasvim lepo, naravno, iskustva poznavalaca su bitna, pa onda, zato i tražim mišljenje ovde, ali, subjektivni utisak je da te kutije baš lepo sviraju.

Koliko to može bolje, siguran sam da može.

Zanima me do koliko novca ne bi bilo glupo da platim, ako se recimo ima u vidu, da su u dobrom stanju, da to nije "motano" drndano i razdrndano, nego su jednostavno kao novi, osim recimo nekih spoljnih oštećenja kutije, koja su nastal zato što je njegova majka držala cveće (ostalo je ocrtano dno poklopca saksije) ili je ivica malo okrnjena ali se to bukvalno i ne vidi.

hvala na odgovorima
pozzzz

VuleJohn

Post by VuleJohn » 03 Nov 2008, 16:14

dioklecijan wrote:Možeš li navesti koji su to uređaji.
Ne pada mi na pamet.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 03 Nov 2008, 16:28

Nema problema. Sve OK. Sve jasno. Očekivao sam takav odgovor. Možemo dalje.

VuleJohn

Post by VuleJohn » 03 Nov 2008, 17:07

dioklecijan wrote:Nema problema. Sve OK. Sve jasno. Očekivao sam takav odgovor. Možemo dalje.
Kakav si drugi mogao odgovor ocekivati ako krenes da me propitujes kao policija, izvini milicija. Ja nisam diler uredjaja pa da nekome treba da polazem racune, jednostavno sam rekao da su fetovi za mene djubre u zvuku vece nego lampe, uvaljivanje muda za bubrege ni prvo ni poslednje u haj-faju.

Topic author
banebg81
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by banebg81 » 03 Nov 2008, 17:30

Dobro ljudi, nikakav konkretan odgovor, osim muljav i šnjurav za te zvučnike nisam čuo !?

Šta je to što toliko razlikuje ove zvučnike od ostalih renomiranih kutija?

Odziv?
Snaga?
Kvalitet izrade?

pozzz

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 03 Nov 2008, 17:43

Ništa posebno ih ne razlikuje od konkurencije. U tom rangu cijene ima jako puno zvučnika i vjerojatno je najveća raznolikost u zvuku koje daju. Tebi je legao taj Bowers, nekome drugome će se svidjeti nešto drugo. Vrlo je važno kako će se zvučnik ponašati u tvojoj sobi. Razlike uvjetovane akustikom prostorije mogu biti takve da taj zvučnik koji ti se svidio u prijatelja, kod tebe daje neki sasvim različit zvuk. Probaj poslušati i modele firmi poput Dali, Triangle, Energy, Focal pa možda otkriješ i nešto bolje ili ono što ti još bolje odgovara. Ja osobno nikada ne bih kupio te Bowerse iako ih nikako ne mogu okarakterizirati kao loš zvučnik.

VuleJohn

Post by VuleJohn » 03 Nov 2008, 17:50

banebg81 wrote:Dobro ljudi, nikakav konkretan odgovor, osim muljav i šnjurav za te zvučnike nisam čuo !?

Šta je to što toliko razlikuje ove zvučnike od ostalih renomiranih kutija?

Odziv?
Snaga?
Kvalitet izrade?

pozzz
Sta ces konkretnije od toga da sviraju muljavo?
Odziv, snaga , kvalitet izrade su stvari od tercijalnog znacaja, danas kada vise niko ne odgovara za ono sto napise(citaj slaze)pogotovo. Jedino je bitan ZVUK, odnosno koliko on ima veze sa realnoscu, koliko je zvuk krupan, tecan, da li ima energije...

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Nov 2008, 18:46

Treba biti oprezan sa takvim izjavama tipa fetovi sviraju muljavo ili B&W su a priori djubre itsl.

Kada su se pojavili Fet tranzistori u audio industriji, pojacala pravljena sa njima jesu zbilja zvucala toplo, muljavo i prilicno nedefinisano u basu. Tako su stekla los image. Ali vreme je prolazilo i konstruktori su naucili da se nose sa specificnostima ove tehnologije. Danas ne samo da pojacala sa FET tehnologijom ne zvuce muljavo, nego se neka od najboljih pojacala prave sa ovom tehnologijom: Pass Labs na primer. Naravno, to ne znaci da nema jos uvek onih sa Fetovima koji i dalje zvuce lose ali to nije zbog same tehnologije nego zbog nacina njene implementacije. Zato ne stoji: SVA FET pojacala zvuce muljavo. Ali moze da stoji: XY Fet pojacalo zvuci muljavo.

Isto to vazi i za lampe ili za gotovo sve tehnologije koje se koriste u Audio tehnici. Uostalom vise nije ni tako jednostavno uopste pogoditi koja je tehnologija koriscena kada cujete neki uredjaj. Imao sam prilike da slusam lampaska pojacala austrijske firme Log - ostar zvuk za koji sam bio spreman ruku u vatru da stavim da je tranzistorac (i to ne bas dobar) :D

Koliko je jak taj prvi utisak koji se stekne neka posluzi sledeca istinita prica kao primer. Imam prijatelja koji pravi HiFi. To radi profesionalno. Pitam ga jednom sto ne pravi pojacala sa FETovima nego samo sa bipolarcima. Kaze on meni: FETovi zvuce toplo i muljavo. Dobro. Jednom prilikom donesemo Pass Labs X150.5 da uporedimo sa njegovim izlaznim pojacalom. Svira Pass lepo. I njemu se dopao. Kaze ovo je bas dobro pojacalo. Ja kazem: sa FETovima. On kaze: dobro. Prodje nekoliko meseci i ja ga opet pitam kad ce da napravi neko pojacalo sa FETovima. A on meni: FETovi zvuce toplo i muljavo !? :D Jebga ... ljudi su cudna stvorenja ... :D

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 03 Nov 2008, 19:11

DejanM wrote:
Koliko je jak taj prvi utisak koji se stekne neka posluzi sledeca istinita prica kao primer. Imam prijatelja koji pravi HiFi. To radi profesionalno. Pitam ga jednom sto ne pravi pojacala sa FETovima nego samo sa bipolarcima. Kaze on meni: FETovi zvuce toplo i muljavo. Dobro. Jednom prilikom donesemo Pass Labs X150.5 da uporedimo sa njegovim izlaznim pojacalom. Svira Pass lepo. I njemu se dopao. Kaze ovo je bas dobro pojacalo. Ja kazem: sa FETovima. On kaze: dobro. Prodje nekoliko meseci i ja ga opet pitam kad ce da napravi neko pojacalo sa FETovima. A on meni: FETovi zvuce toplo i muljavo !? :D Jebga ... ljudi su cudna stvorenja ... :D
Izgleda da samo Nelson zna da pravi pojacala sa FET-ovima a da nisu muljava,... :D :D :D

...dzabe prica, kao i za mnogo toga,.... postoje samo dobro i lose konstruisana pojacala kao i zvucnici, ma kojoj tehnologiji pripadali a sve to opet treba ceniti
kroz cenovni rang u kome se nalaze,....

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 03 Nov 2008, 19:55

Ja bih mogao satima nabrajati vrhunska pojačala s fetovima poput Pass-a, Bow Wazoo. Unison Research, Pathos itd. koje krasi izrazito detaljan zvuk s puno zraka, mikrodetalja i dinamike.
Isto tako usudio bih se kazati da danas nema dobrog HI-END sustava (baziranog na CD playeru kao izvoru), a da u procesu ne sudjeluje barem jedan par J-Fetova. Toliko o tome, zbog doprinosa edukaciji, neću više. [-(

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Nov 2008, 20:11

Pa recimo Audio Research u svojoj Reference seriji koristi FETove u pobudnom delu a lampe u PP konfiguraciji na izlazu. Ypsilon u svojim reference mono-blokovima koristi isti pristup kao i Audio Research.itd. itd.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Nov 2008, 20:27

first wrote:
DejanM wrote:
Izgleda da samo Nelson zna da pravi pojacala sa FET-ovima a da nisu muljava,... :D :D :D

...dzabe prica, kao i za mnogo toga,.... postoje samo dobro i lose konstruisana pojacala kao i zvucnici, ma kojoj tehnologiji pripadali a sve to opet treba ceniti
kroz cenovni rang u kome se nalaze,....
Tacno tako :good

Boogie Woogie
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Boogie Woogie » 03 Nov 2008, 20:33

first wrote: a sve to opet treba ceniti kroz cenovni rang u kome se nalaze,....
ovo nikako ne mogu da razumem.

šta to zapravo znači? da npr na nekom sajmu čujemo nekakav Hi Fi i oduševimo se, a onda nam neko kaže kako to košta 27.000 EUR pa kažemo: aa..pa onda to svira loošee..

Ili, čujemo neki Hi Fi koji svira bzvz, ali nam neko kaže "ovo košta 120 EUR", pa kažemo "Opaa, pa to svira suuper!

?

Post Reply