HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

sta se desava sa FM radiom (analog - digital)

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..
Post Reply

Topic author
Operater
redovni korisnik
redovni korisnik

sta se desava sa FM radiom (analog - digital)

Post by Operater » 10 Feb 2011, 11:09

kako je na internetu broj radio stanica nemerljiv (pa cak i kod nas) u odnosu na broj koliko moze da se uhvati preko normalnog tunera, a pride, sa druge strane, televizija prelazi na digitalni prenos, jel zna neko sta ce se desavati sa standardnim fm radiom?

Da li ce i on (u potpunosti) preci na DAB, ima li svrhe kupovati/ulagati u analogne FM tunere kao komponente sistema ili da prodajem to sto imam ?

a eto, ubedjen sam da ce AM ziveti pa cak i kad pocnemo da pricamo 10010010101101111001

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: sta se desava sa FM radiom (analog - digital)

Post by PrekoBare » 16 Feb 2011, 15:52

Sta ce biti sa UKT? To je pre svega politicko pa tek onda tehnicko pitanje.

Radio spektar je nacionalno dobro, kao sume, vode i rudno bogatstvo o kome se stara drzava. Iz toga mozes izvuci zakljucak sta ce se dogoditi sa
UKT opsegom.

Mislim da je vreme da se ratosilja skupih FM tjunera, ostaviti eventualno jedan za ukras. FM preko kablovske mreze nije vredan truda zbog kompresije.

Ko ne zivi u gusto naseljenom gradskom jezgru, moze da instalira FM odasiljac male izbojne snage i uziva u svom sopstvenom FM programu. Vrlo interesantno a nije preterano skupo da se izvede. Postoji tipski odasiljac za NATO baze koji jeftino moze da se nabavi, cak i na ebay-u.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 16 Feb 2011, 20:17

Ovdje je pre par godina trebao DAB da bude standard i onda taman kad su trebali da ugase FM sve stalo i DAB je nestao pa se ponovo pojavio, tiho i bez reklame i pompe ....
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
Operater
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Operater » 16 Feb 2011, 23:43

Pre pola godine sam uzeo IPTV i preko njega ponekad slusam radio (Radio Beograd 2/3). Jeste da je zvuk jeste cist i ne postoji trazenje stanica ali ceo zvuk mi je bio nesto plici, i sa dosta manjom stereo separacijom, nekako, izgubio sam utisak da slusam radio...
(ovako: Amino preko coax-a na Pioneer vsx-d812 pa na Mision m52)

"Radio spektar je nacionalno dobro, kao sume, vode i rudno bogatstvo o kome se stara drzava."
pa dobro bre, zar nisi mogao da nadjes neko bolje poredjenje a ne sume, vode i rude... pogotovu dok je tema Brankica i Kolubara aktuelna... a skoro je prosla Nova Godina te su i sume bile na tapetu :)

Moje je vidjenje (ili bolje reci nadanje) da ce ostati/opstati Radio Beograd (kao drzavna institucija) i radio stanice lokalnog karaktera (FM NATO :D ). Nadam se da ce posle nekog vremena stagniranja ili opadanja emitovaja poceti da se vracaju FM stanice sa kvalitetnijim programom a i sa kvalitetnijim emitovanjem. Takodje, valjda ce da se uvede i red u etar...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 17 Feb 2011, 21:50

Operateru, malo sam se zainteresovao kako druge zemlje imaju nameru da rese pitanje UKV opsega kao resursa.
Gornji deo, 100-108 mHz je izgleda siguran od komercijalnih zloupotreba, zato sto je blizu opsegu koji se koristi za vazdusnu plovidbu i u tom opsegu je regulisana
izbojna snaga odasiljaca, pa nije komercijalno interesantan.

Pitanje je sta ce biti sa donjim delom od 88.8 do 99.99 u kome ovog ogranicenja nema, kojem geniju moze da padne na pamet da to komercijalizuje na najgori moguci nacin.

Sta su ludaci i pokvarenjaci u stanju da urade moze se videti iz stanja u centru Beograda - pogledaj samo antene kojekakvih tv kuca koje se nalaze na krovovima zgrada i obliznje stanare prze u kao da imaju radarsku stanicu u nivou ociju.

Idi na Google Earth, postavi se se recimo na gornji sprat neke stambene zgrade u Kosovskoj pa se okreni oko sebe i vidi koliko odasiljaca imas u neposrednoj blizini.

Suvisno je spominjati da energija raste kvadratno sa linearnim smanjivanjem rastojanja.

Konkurs : biramo resenje za najopasniju upotrebu UKV opsega je otvoreno. Daj Boze da si ti u pravu a ne ja.

Strana 50 moze da bude vrlo instruktivna.

http://znrfak.znrfak.ni.ac.rs/SRB/10-St ... avanja.pdf
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Apr 2011, 10:24

Ja sam veliki ljubitelj klasicnih tunera i rado slusam radio. Medjutim pojavom internet radia i sprava poput SqueezeBox, sa kojima je jednostavno pristupiti hiljadama internet radio stanica, moram priznati da vise ne palim svoje tunere (imam ih vise komada). Narocito od kada je kvalitet zvuka pojedinih internet streams postao kvalitetniji ... Mislim da je buducnost klasicnog FM tunera prilicno mracna ...

Postoji medjutim jedan segment gde stvari nisu tako jednostavne - a to su FM radios u kolima. Kako ne postoji stalna internet konekcija u automobilima (jos uvek je ne implementiraju) stari dobri FM Radio ostaje validna alternativa. Ali predpostavljam da ce se i to vremenom promeniti ...

NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 08 May 2011, 14:31

Kod mene je program na efemu jadan. Isto kao i na teveju: samo reklame.
Mislim da je tako i drugdje.

Ja mislim da će ga sve manji broj ljudi slušati, jer mladi koji dolaze -> oni su moderni i ne slušaju gluposti na radiju, oni slušaju gluposti na gedžetima.
A opet, ako počnu rast gljive, možda će to biti jedini način komunikacije.

Ako će novokomponovani signal biti one kvalitete kao i na tv, onda ću do kraja shvatiti vapaje onih preko bare koji žale za analognim efemom.

Post Reply