HiFi & Professional Audio Forum  

Trakasi, preporuke, posedovanje, uporedjenja

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..
Post Reply

Topic author
nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Trakasi, preporuke, posedovanje, uporedjenja

Post by nikolazec » 14 Oct 2011, 20:25

Dolazi nam zima a zima je idealno vreme kako za slusanje muzike kod kuce ili u tudjo kuci tako i zlatno vreme za forumska druzenja. Da bi se druzili potrebna nam je neka tema da nas okupi onako na gomili,
Da probamo sa temom Trakas, magnetofon R2R kako god ga ko zvao. Ajde malo da vidimo sta ko poseduje od istih, kakva su iskustva eventualnih uporedjivanja dva modela iste ili razlicite firme. Pa mozda i prednosti i mane trakasa kao izvora zvuka, Mozda i nesto o zeljam da se neki nabavi u skorije vreme, jednom recju svakakva iskustva i naravno slike, znate da svi volimo slike.
Moja prica je sledeca.
Kao mlad gledao sam i slusao ali naravno vise gledao Tandberg magnetofon TD20a u Makedonskoj ulici gde im je bilo predstavnistvo i bio opcinjen zeljom da imam jedan, ali nazalost i roditelji su bili opcinjeni jer su me podrzavali ali nije bilo toliko viska para da se to i sprovede u delo.
Gledao sam i Revox-e u Fontani u Knezu. Nisam nikada video da sviraju ali da su u levom uglu radnje dominirali, to jesu sigurno.
Nekoliko (citaj mnogo) godina kasnije sam kupio Revox A 77 pa posle kraceg vremena ga zamenio za B 77. Imao sam i Akai 747.
Kakve sprave, ali jos uvek relativno mladog i ludog (citaj glupog) uhvati me pomodarstvo da se kupi CD player koji je nadolazio ili da kupim ili da crknem i naravno prodam tada sam imao Revox B77.
Reci da je to jedna od vecih gluposti koje sam uradio u HI fi svetu je mozda pretenciozna ali da je glupost , glupost je. Cak sam i trake poklonio , sacuvao sam samo jednu kao za uspomenu.
E, ta jedna , o njoj cemo kasnije. Pre nekih 20 dana sam dosao u posed Tandberga TD 20A koga smo zvali "Baron" u ona vremena,.
Moj uslov kod nabavke trakasa danas kao pravog vintage uredjaja je da mora da ima neprikosnovenu reprodukciju, znaci zvuk je na prva tri mesta , pa sam izmedju Technics 1500, Revox-a PR99 i Tandberga izabrao poslednji jer po meni i to hocu da naznacim , i naglasim po meni . je best sound....
Da li se slazu i kolege forumasi to cemo nadam se cuti kroz dalji nastavak ove teme.
Da, da ne zaboravim ona traka jedna sto je ostala. Pa nju vrtim kao sumanut jer sam bio dovoljno glup i mlad, i uramicu je jer pravo da vam kazem vec posle jedno 6 meseci sam se grdno pokajao sto sam prodao trakas ali povratka nije bilo, ipak je za jednog studenta to bio prevelik zalogaj.
evo malo slika mog barona koji ce tesko da promeni sadasnjeg ponosnog vlasnika
G_S-1k.jpg
tandberg td 20a
G_S-1k.jpg (108.24 KiB) Viewed 2032 times
G_S-1k.jpg
tandberg td 20a
G_S-1k.jpg (108.24 KiB) Viewed 2032 times
OVDE SU TREBALE DA DODJU SLIKE ALI NECE DA SE POSTAVE, NE ZNAM RAZLOG (postavicu ih naknadno, valjda nekako)
a sada je red na vas, ZIVEO ANALOGNI ZVUK I
iza na poslednjoj slici se vidi ta maxell traka
Najbolje je kada nista ne znas

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Trakasi, preporuke, posedovanje, uporedjenja

Post by PrekoBare » 14 Oct 2011, 23:09

Nikola, cestitam, mislim da si napravio odlican potez. Sad ti je predpostavljam sve na mestu. I ja se secam te radnje u Makedonskoj, i onog polumraka i uredjaja gde su stajali sa desne strane kad se udje. Zbog zarke zelje sam pre neku godinu kupio 330, cak ga i ne slusam nego mi stoji u polici sa knjigama da ga onako gledam. 2085 nikad nisam nasao u dobrom stanju
po razumnoj ceni.

Ako se ne varam, ondasnja cena TD20+2085+330+ zvucnici bi bila danas oko 20K eura, prilagodjeno za inflaciju.

Ja R2R u ono vreme nisam imao, a nisam ni zudeo za njim, jer je bila preskupa zabava.
Secam se i tog TD20, i onih Philipsovih na Obilicevom vencu. Po kucama sam vidjao
Revox-e B77 i AKAI 747 koji je kod nas ko zna iz kog razloga bio na velikoj ceni (valjda je negde bio jeftin pa su ga Jatovci donosili). Iz kataloga se secam Technics 150x i 170x. Pre neku godinu sam kupio Pioneer RT-909, onako, nisam mogao da odolim retrofuturistickom dizajnu. (secam ga se iz komisiona u Knez Mihajlovoj) I mnogo sam se razocarao. Posle stelovanja, moji NAK dekovi mu prave decu. Stajao mi je da ga gledam jedno godinu - dve pa sam ga spakovao.
Samo lepo izgleda, ali slabo peva, pa sam se vratio Nakovima.

Za R2R su najveci problem trake, gde ih kupiti i gde ih skladistiti. EMTEC/BASF su profi gradacija i struzu glave kucnim masinama. Ja sam naleteo na prodavca i kupio gomilu novih iz neke radio stanice, da bih tek posle kupovine cuo da to nije za kucne uredjaje :-(
Jedino "perka" (PR99) i Nagre mogu bezbedno da rade sa tom trakom. A one trake za siroku potrosnju od pre 25-30 godina su cesto problematicne, ne samo AMPEX nego i druge.

Druga opasnost je plesan koja moze da unisti trake ako se ne skladiste u suvom prostoru.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 15 Oct 2011, 08:38

Pre svega drago mi je da ucestvujete u ovoj temi i da delimo neka zajednicka secanja, Pioneer 909 je stvarno neverovatno lep uredja i bio je takodje u opciji za kupovinu, moram se sloziti sa vama da zvucno zaostaje za izgledom ali tako izgleda da sam umalo pristao da ga kupim samo da ga gledam.
Po meni to jeste jedan od problema kupovine vintage uredjaj pa tako i trakasa.
Znamo da je staro pa onda kazemo sebi ali bar moze da bude lep.
U svakom slucaju drago mi je da imate trakas, pa makar i u ormanu.
Ja sam nabavio Maxell trake oonoliko koliko meni moze da treba tako da za sada to nije problem, koliko sam ja cuo problem su i kasete jer ove novije nisu ni blizu kvaliteta onih starih, ali ih je svakako lakse naci.
Ma to je mislim i kod Vas kao i kod mene najvise onako za dusu, ja najvise slusam gramofon a sada sam poceo bogami da slusam trakas dosta, ima neka magija u njemu a moram priznati i da je zvuk neverovatno dobar, Problem je sto vam treba dva para kablova, pa kabl za struju a to je daleko skuplje od njega.
Ja inace planiram da kupim kada budem mogao i kada budem uspeo da nadjem i Revox PR99
Eto kod vas je iskustvo da je kasetofon bolji izvor od vaseg magnetofona, videcemo sta ce reci drugi analogicari

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 15 Oct 2011, 18:30

Pocetkom 80-ih, moj prvi ozbiljniji trakas (posle par starih modela od kojih je jedan bio i ocev Tesla) je bio Akai GX-215D. Nista narocito sada, ali je u to vreme spadao u ozbiljnije trakase, i sa svojim feritnim glavama je davao vrlo prijatan zvuk;
Akai_gx215d.JPG
Akai_gx215d.JPG (40.8 KiB) Viewed 1937 times
Akai_gx215d.JPG
Akai_gx215d.JPG (40.8 KiB) Viewed 1937 times

Topic author
nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 15 Oct 2011, 21:20

Jako lepo,
to je i danas dobar uredjaj, ali samo posedovanje trakasa dovoljno govori za sebe.
Da li mozda ima naznaka da se ponovo udomi neki lepotan?

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 15 Oct 2011, 23:54

Iskreno nisam skoro razmisljao na tu temu, ali posle B77 i Technicsa 1700 u svoje vreme, voleo bih mozda da cujem Teac X-2000..

Topic author
nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 16 Oct 2011, 00:02

Pa moram priznati, sa ukusom, :nic

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Oct 2011, 13:10

Cudi me da ne pominjete ovako nesto:

http://www.ebay.de/itm/REVOX-B-77-B77-T ... 2c5dcf4b89

Lepa cena za spravu jedno ... 20 (?) godina staru ...

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 16 Oct 2011, 18:39

pomenuli smo, izgustirali smo, a moze i za manje pare da se nadje.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 18 Oct 2011, 00:08

..mada bih se zadovoljio i sa nekim A820 ili slicnim.. :nic

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 19 Oct 2011, 00:23

Nisam poznavalac,
ali od svega sto ste ovde postavili nekako mi se najvise dopada
STUDER A820, izgleda veoma lepo uradjen u tehnickom smislu.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 19 Oct 2011, 21:07

Moj favorit je ipak Studer A80, sa kojega sam se napustao muzike i muzike, dzinglova, reklama, itd radeci svojevremeno na radiju :-)

Post Reply