HiFi & Professional Audio Forum  

HiFi Sajam u Minhenu 2011

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: HiFi Sajam u Minhenu 2011

Post by DejanM » 06 Jun 2011, 18:13

Ja sam danas narucio Audioquest Carbon USB kabl ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Jun 2011, 12:56

DejanM wrote:Ja sam danas narucio Audioquest Carbon USB kabl ...
...u tvom slučaju će ova promena doneti neki napredak, jer se USB kablom informacije prosleđuju direktno u DAC.
Ipak, bolje bi bilo da si prvo isprobao taj kabl pre kupovine.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Jun 2011, 14:01

first wrote:
DejanM wrote:Ja sam danas narucio Audioquest Carbon USB kabl ...
...u tvom slučaju će ova promena doneti neki napredak, jer se USB kablom informacije prosleđuju direktno u DAC.
Ipak, bolje bi bilo da si prvo isprobao taj kabl pre kupovine.
Usb kabl stoji izmedju eksternog diska i compa, koji sluzi kao media server.

Vec sam probao razlicite USB kablove i mogao sam da konstatujem razliku. A Carbon smo culi na sajmu u direktnom testu ... tako da tu nece biti velikih iznenadjenja ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Jun 2011, 14:15

DejanM wrote:Usb kabl stoji izmedju eksternog diska i compa, koji sluzi kao media server.
Zar nije bolje da taj eksterni HDD spojiš USB kablom direktno sa Emblom i tako eliminišep uticaj LAN kablova?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Jun 2011, 16:21

first wrote:
DejanM wrote:Usb kabl stoji izmedju eksternog diska i compa, koji sluzi kao media server.
Zar nije bolje da taj eksterni HDD spojiš USB kablom direktno sa Emblom i tako eliminišep uticaj LAN kablova?
Postoje dva problema sa tom idejom:

1.) Embla ima ocigledno problema sa tako velikim eksternim diskovima, cak iako oni imaju svoje napajanje
2.) Ako se zakaci USB disk direktno na Emblu, onda se postavlja pitanje kako update-ovati muzicke datoteke na tom disku ? Zapravo, mora se disk odkaciti od Emble, zakaciti na comp, izvrsiti updates, pa onda vratiti disk nazad na Emblu. S obzirom da svake nedelje dodajem nove albume na disk, to je prilicno zanovetan posao ...

Stvar ce se promeniti ukoliko Embla bude bila u stanju da se spoji na mrezu. Onda ce mozda biti moguce preko Emble vrsiti direktan update na diskove u Embli i eventualno na one koji su zakaceni preko USB na nju. Do tada, medjutim, bolje je koristiti comp kao muzicki server, SB Duet kao receiver i konvertor za muzicki stream, preko coax kabla onda SPDIF signal prebaciti do Emble i tu vrsiti DA konverziju. U svakom slucaju je tako jednostavnije odrzavanje muzickih files.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Jun 2011, 17:07

DejanM wrote: Postoje dva problema sa tom idejom:

1.) Embla ima ocigledno problema sa tako velikim eksternim diskovima, cak iako oni imaju svoje napajanje
2.) Ako se zakaci USB disk direktno na Emblu, onda se postavlja pitanje kako update-ovati muzicke datoteke na tom disku ? Zapravo, mora se disk odkaciti od Emble, zakaciti na comp, izvrsiti updates, pa onda vratiti disk nazad na Emblu. S obzirom da svake nedelje dodajem nove albume na disk, to je prilicno zanovetan posao ...
1. Pre neki dan sam se kod jednog mog prijatelja uverio da Embla nema nikakav problem u komunikaciji sa eksternim hardom sa sopstvenim
napajanjem čiji je kapacitet 1Tb. Dobro, na tom hardu ima tek nekih 250GB muzike, ali sve zaista brzo funkcioniše.
2. To je posao od 10min. Jednom nedeljno izgubiti toliko vremena na ažuriranje zaista nije strašno. I sam tako ažuriram svoju muzičku biblioteku.
Ipak, mnogo važnije od to malo izgubljenog vremena je pitanje zvučnog kvaliteta. Čini mi se da bi zvučni rezultati bili bolji sa HDD ubodenim direktno
u Emblu. Da li si bar probao ovakvu postavku i kakvi su utisci?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Jun 2011, 17:22

Na USB imam zakacen flash memory stick na kome se nalaze HiRes files. To funkcionise. Doduse je stick svega 8 GB veliki.

U principu, cak iako Embla bude radila sa mojim eksternim diskom, to otkacivanje i zakacivanje diska nije resenje. Mozda kao nesto privremeno ali to mora da se radi preko mreze. Stalno ga kaciti i raskacivati nije ne samo nekomforno nego i ne odgovara danasnjem nivou rada mreza. Osim toga, na tom disku se nalaze i fotografije i filmovi, na koje pristupa BlueRay player preko ugradjenog DLNA clienta; to se takodje nalaze i razni backups, koji su mi bitni za racunare koji se nalaze u mrezi, itd. Znaci radi se o nesto slozenijoj arhitekturi kucne mreze, gde centralno mesto ima media server, kome onda pristupaju razni uredjaji i sa njega skidaju filmove, muziku, fotografije, i razne druge informacije. U buducnosti ce tom serveru pristupati i AVR i TV, sa svojim ugradjenim DLNA clientima.

Embla bi mogla da preuzme funkciju media servera ali je trenutno vrlo daleko od toga. Prvo Embla jos nema podrsku za rad u mrezi; osim toga ona ne podrzava video formate. I to je mozda ok ali zato onda nema smisla direktno na nju kaciti (centralni) disk. Praviti kopiju centralnog diska, koji bi tako istovremeno bio i backup, pa njega onda kaciti direktno na Emblu, moze jos nekako da prodje, ali, kao sto rekoh, s obzirom da taj disk nije na mrezi, njegovo odrzavanje postaje mucno.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Jun 2011, 18:21

@DejanM
Sad kapiram zašto potenciraš na takvoj konfiguraciji. Ipak, ukoliko ti je kvalitet zvuka primaran, dobro bi bilo
da imaš jedan namenski HDD samo za muzičke materijale, koji će biti USB kablom direktno vezan sa Emblom.
Sve ostalo bi trebalo da ostane na serveru (video, fotografije, razni bekapi,.. itd).

Nekako mi se čini da uz takvu opremu ipak nebi trebalo praviti kompromise koji ugrožavaju zvučni kvalitet.
Možda grešim, ali takvo rešenje pre svega nameće sam kvalitet sistema.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Jun 2011, 19:22

Ono sto ja zbilja zelim jeste sledeca konfiguracija:

- Embla zakacena za mrezu i mogucnost pristupa internim diskovima preko mreze
- Vec sam kupio 2 slota u raidu, koja su instalirana u Embli. Kuüpicu dva SSD diska od po 1 TB i ugraditi ih u Emblu.
- Odrzavanje tih diskova ce ici preko mreze a pri tom cu imati najbolji moguci kvalitet zvuka.

Koliko ja mogu sada da procenim situaciju, za tako nesto ce trebati jos jedno godinu dana da prodje ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Jul 2011, 08:07

Da li neko od vas koji su bili na ovom sajmu zna o kojim je zvucnicima ovde rec ?
DSC06514.jpg
DSC06514.jpg (88.7 KiB) Viewed 1147 times
DSC06514.jpg
DSC06514.jpg (88.7 KiB) Viewed 1147 times
Elektronika je bila Brinkmann a kablovi Transparent audio i (izgleda) Shunyata ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Jul 2011, 10:38

DejanM wrote:Da li neko od vas koji su bili na ovom sajmu zna o kojim je zvucnicima ovde rec ?
DSC06514.jpg
Elektronika je bila Brinkmann a kablovi Transparent audio i (izgleda) Shunyata ...
Vandersteen Model 7

http://www.vandersteen.com/pages/Seven% ... ature.html
http://www.vandersteen.com/model7_red.jpg
http://www.vandersteen.com/asmodel7review2010.pdf

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Jul 2011, 13:17

thanx ...

Post Reply