HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

John Coltrane

CD, DVD, Blu-Ray, HD i Vinil izdanja, komentari filmova i koncerata
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

John Coltrane

Post by DejanM » 04 May 2013, 22:59

Jedan od Coltrane-ovih albuma Koje najradije slusam jeste OLE. Nabijen tenzijom, ne toliko free kao njegovi kasniji radovi, sa ritam sekcijom (a tu racunam i McCoy Tunera) koja radi kao sat ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Ol%C3%A9_Coltrane

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: John Coltrane

Post by PrekoBare » 08 May 2013, 03:54

Mnogo volim da slusam Koltrejna na Prestige i na Impulse do 1962. Posle mi je mnogo potresno za slusanje da bih uzivao. Ono kasnije je dobro za ljude koji nemaju nikakvih ovozemaljskih problema da se malo podsete.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Operater
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Operater » 08 May 2013, 14:01

uh
meni je http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Train_(album) jedan od top 10 albuma
pokusavam da ga se "oslobodim" ali mi ne ide

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 08 May 2013, 17:28

Operater wrote:uh
meni je http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Train_(album) jedan od top 10 albuma
pokusavam da ga se "oslobodim" ali mi ne ide

Probaj da slusas malo Kind of Blue, malo Blue train :-) da se lakse skines.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 May 2013, 09:46

Coltraine je bio na heroinu jos pedesetih godina. Poznata je prica da niko nije hteo da ga uzme u band izuzev Miles-a, koji je onda krajem pedesetih snimio nekoliko sjajnih albuma sa njim (Miles je na sceni ostajao kada neko drugi solira samo u dva slucaja - kada su to bili Coltrane i Keith Jarrett s tim sto je samo o Coltrane-u jednom prilikom govorio kao o velikom umetniku). Kind of Blue je iz te faze.

Coltrane se kasnije razvijao i koliko je to imalo veze sa njegovim konzumiranjem heroina je veoma tesko reci. Cinjenica je bila da je bio tezak zavisnik. Na to su se medjutim kasnije nadovezali zdrastveni problemi (imao je strasne bolove u desnima) da bi na kraju dobio i rak, od koga je i preminuo. Ali kao sto rekoh - sta je od svega toga uticalo na njegovo poimanje svirke a sta je bilo plod njegovog razvoja - to je jako tesko reci. Verovatno je istina negde u sredini i da su i njegovo zdrastveno stabnje, poodmakla narkomanija ali i njegov licni razvoj i razni muzicki uticaji koje je trpeo ucinili da napravi one kasnije albume, koje mnogi smatraju za jako teske za slusanje.

Kada je napustio Milesa, Coltrane je osnovao band koji je negde do 1962 napravio nekoliko odlicnih albuma. Manje je poznato da je na pocetku Coltrane saradjivao sa Steve Kuhnom na klaviru ali da je ovaj ubrzo napustio band. Postoji neformalna prica da je Kuhn to uradio jer mu se nije dopala tolika kolicina heroina koja je bila u opticaju (pored Coltrane-a tezak narkoman je bio i Elvin Jones a za ostale ne znam). Negde oko 1962 je Coltrane osnovao verovatno jedan o najboljih kvarteta u istoriji Jazza, sa McCoy Tunerom na klaviru, Elvin Jones-om na bubnjevima i Jimmy Garrisonom na basu. Oni su snimili u toj fazi nekoliko zbilja dobrih albuma, kao recimo Live at Village Vanguard (prosirena postava) ili legendarni A Love Supreme.

Od 1965 Coltrane polako "tone" sve vise u Avantgarde vode, i njegova svirka postaje sve vise free. Ta faza je zbilja komplikovana za slusanje i trazi odredjeno strpljenje, ali i poznavanje jazza. Na tu fazu verovatno najvise misli Prekobare ... Danas se ta faza Coltrane-ovog stvaralastva posmatra kao izuzetan doprinos razvoju Jazzu. Njegove svirke u New York clubu A Half Note su bile legendarne - tu su dolazili svi (od studenata muzike do najvecih imena) da slusaju tu novu muziku koju je svirao Coltrane. Cak je jednom prilikom dosao i Miles Davis - toliko se bio procuo glas ...

Ja licno moram da budem u posebnom raspolozenju da bih slusao recimo Ascension ili Live at Half Note. Ovaj drugi, dupli, album je odlicna slika svirke koju je Coltrane onda pravio.

Ovaj Album, Ole, datira iz 1961 i predstavlja ranu fazu Coltrane-ovog banda (tu je recimo Eric Dolphy) koja se nadovezuje na ono sto je radio sa Miles Davisom ali su i odmaci vise nego uocljivi.

Operater
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Operater » 26 Jun 2013, 10:47

covece,
iz DejanM-ovog posta vise naucim o dzezu nego da sam jurcao po netu 20 godina

Post Reply