HiFi & Professional Audio Forum  

Pitanjce

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Pitanjce

Post by DejanM » 13 Jul 2011, 22:18

Sve cesce vidjam u zadnje vreme da se na elektrolite stavlja nekakav damping materijal. To se dosta radi u DIY zajednici ali postoje i brandirani proizvodi sa ovim tweakom. Ocigledno je da postoji verovanje da to smanjuje vibracije elektrolita, sto bi trebalo da doprinese boljem zvuku ... !? Kao na ovoj slici:
DSC06112.jpg
DSC06112.jpg (110.83 KiB) Viewed 2350 times
DSC06112.jpg
DSC06112.jpg (110.83 KiB) Viewed 2350 times
Da li neko ima konkretna iskustva sa ovom vrstom tweak-a i koja vrsta materijala se moze ovde za tu svrhu koristiti ?

sn
Forum Admin
Forum Admin

Re: Pitanjce

Post by sn » 14 Jul 2011, 19:47

U praksi, pogotovo u gabaritnim pasivnim skretnicama se uglavnom koriste plasticne vezice ili odredjene vrste lepkova i silikona kojima se ucvrscuju veci elementi kao sto su kondovi, otpori snage i kalemovi. Manji je problem sto oni mogu da unesu svojim vibracijama (lupkanjem, zveckanjem) nesto u zvuk, mnogo veci problem je sto se oni zbog svoje mase i vibracija posle odredjenog vremena pokidaju sa stampe, sto sam dosta vidjao. Kod ampova je taj problem manji, uglavnom se kondovi nekim lepkom ucvrste, ili imaju svoje metalne nosace. Na ovoj slici su ucvrsceni sa ovim (verovatno samolepivim) materijalom, sto daje vise estetski efekat, a sa zvukom nema veze.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Jul 2011, 20:23

Vidjao sam da se cak stavljaju prstenovi za sprecavanje vibracija .. kao sto se stavljaju na lampe. Mislim da postoji verovanje da to utice na zvuk ...

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 14 Jul 2011, 23:16

O-ring damperi za lampe imaju smisla, pogotovo za sprecavanje mikrofonije. Ali, ako cevka i pri blagom kuckanju 'zvoni', zrela je za zamenu. U military varijanti i kod nekih profi uredjaja cevke su uglavnom metalne, ili pak oklopljene onim cilindrom sa oprugom, koji pored fizicke zastite i boljeg kontakta onemogucava i rf smetnje.
Inace, cak i obicna stona lampa (sa volframovim vlaknom) ako je upaljena iznad lampaskog pojacala ili preampa (nekih modela) moze da unese manje izoblicenje.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Jul 2011, 09:12

Prijatelj iz Engleske, koji ima pozitivno iskustvo sa dampiranjem elektrolita (tvrdi da se dobije za jednu nijansu bolji bas ?!) mi je poslao materijal sa kojim on ima dobro iskustvo. Radi se o traci, koja je urolana. Ta traka je mekana, podseca na plastelin i navodno ima dobra prigusna svojstva - on mi preporucuje i da kucista iznutra oblepim ovom trakom. Engleski naziv za nju jeste: butyl rubber.

Inace tehnika koju on preporucuje za elektrolite se donekle razlikuje od one prikazane na gornjoj slici. Naime, on preporucuje da se celo telo elektrolita oblepi ovom trakom i da se onda i vrh njom prekrije. Kaze da izgleda ruzno ali da ima efekat.

Moram priznati da sa velikom dozom skepse posmatram sve to ... Medjutim covek mi posloa za dzabe jednu pristojno veliku rolnu i po nacinu kako opisuje sve to, deluje mi prilicno ubedjen u celu tu pricu. Tako da mi sad nista ne preostaje nego da probam ... samo jos da nadjem elektrolite koji su dovoljno razmaknuti, tako da mogu da nalepim ovu traku na njih ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 17 Jul 2011, 11:59

DejanM wrote:Prijatelj iz Engleske, koji ima pozitivno iskustvo sa dampiranjem elektrolita (tvrdi da se dobije za jednu nijansu bolji bas ?!) mi je poslao materijal sa kojim on ima dobro iskustvo. Radi se o traci, koja je urolana. Ta traka je mekana, podseca na plastelin i navodno ima dobra prigusna svojstva - on mi preporucuje i da kucista iznutra oblepim ovom trakom. Engleski naziv za nju jeste: butyl rubber.

Inace tehnika koju on preporucuje za elektrolite se donekle razlikuje od one prikazane na gornjoj slici. Naime, on preporucuje da se celo telo elektrolita oblepi ovom trakom i da se onda i vrh njom prekrije. Kaze da izgleda ruzno ali da ima efekat.

Moram priznati da sa velikom dozom skepse posmatram sve to ... Medjutim covek mi posloa za dzabe jednu pristojno veliku rolnu i po nacinu kako opisuje sve to, deluje mi prilicno ubedjen u celu tu pricu. Tako da mi sad nista ne preostaje nego da probam ... samo jos da nadjem elektrolite koji su dovoljno razmaknuti, tako da mogu da nalepim ovu traku na njih ...
A na cemu to mislis da probas? I posebno je pitanje sta se misli pod tim ,,bolji bas''?
Konkretno, stalno nesto eksperimentisemo i vrlo cesto se moze cuti kako je bas postao jos bolji i definisaniji, ali valjda i tome ima granice. Da li neko primecuje da se sa povecanjem definicije basa, najcesce radi i o njegovom skracenju?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Jul 2011, 12:10

Ne znam trenutno ... moracu prvo da probam pa da vidim da li cujem neku razliku. Jos nisam odabrao uredjaj na kome cu to da isprobam ... Mozda Pass B1 ? Mozda neki izlazni amp ? Imam trenutno 2 kod sebe koja bi mogli da se iskoriste za eksperiment. Videcu ...

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 17 Jul 2011, 19:13

To se stavlja na kondezatore zato da njihove vibracije budu manje iz razloga što su PCB sve tanje pa s godinama lemovi na kondezatorima popucaju. Logika je u tome da je vibracija manja ukoliko je duljina izvijanja nekog elementa manja, a ona je manja ako su kondezatori međusobno pričvršćeni.
Na zvuk vjerojatno nema nikakav utjecaj, ali audiofili svakako budu čuli razlike.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 17 Jul 2011, 19:18

DejanM wrote: Naime, on preporucuje da se celo telo elektrolita oblepi ovom trakom i da se onda i vrh njom prekrije. ...
Ovo je posebno glupo raditi jer se i elektroliti griju. Osim toga smanjuje se dielektrik (zrak vs nekakva guma ili što već). Plašt elektrolita je također polariziran (a često nije izoliran, barem na vrhu)

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Jul 2011, 18:10

dioklecijan wrote:
DejanM wrote: Naime, on preporucuje da se celo telo elektrolita oblepi ovom trakom i da se onda i vrh njom prekrije. ...
Ovo je posebno glupo raditi jer se i elektroliti griju. Osim toga smanjuje se dielektrik (zrak vs nekakva guma ili što već). Plašt elektrolita je također polariziran (a često nije izoliran, barem na vrhu)
Ovo ima smisla so kazes. Pogotovo sto se elektroliti i deklarisu u odnosu na temperaturu ... vrednost kapaciteta se menja sa porastom temperature. Spreciti prirodno hladjenje elektrolita zbilja izgleda kao losa ideja.

Sto se tice debljine PCB i vecih elektrolita - vidjao sam da pojedini majstori taj problem resavaju tako sto nanose lepak u podnozje elektrolita i na taj nacin ga dodatno ucvrscuju za PCB. Ovo sa ovim dampovanjem elektrolita odgore deluje malo .... cudno ...

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 18 Jul 2011, 18:43

Spoljna temperatura,je losa za elektrolit,nisi valjda mislio da su unutrasnje temperature elektrolita 85*C i 105*c #-o Svako dampiranje je dobro doslo =D>
Idemo fizika,idukcija, kako nastaje idukovani naponi,itd....Cesto se nesto namerno precuti ili gurne pod tepih,iz ne znanja

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 18 Jul 2011, 18:47

dioklecijan wrote:
Ova ti je dobra, :dev

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Jul 2011, 20:22

gilja wrote:Spoljna temperatura,je losa za elektrolit,nisi valjda mislio da su unutrasnje temperature elektrolita 85*C i 105*c #-o Svako dampiranje je dobro doslo =D>
Idemo fizika,idukcija, kako nastaje idukovani naponi,itd....Cesto se nesto namerno precuti ili gurne pod tepih,iz ne znanja
Pa ako dolazi do indukcije zar nije bolje elektrolit spolja vezati na masu zicom ?

Sto se tice temperature ... Zar je ova gunirana masa dobar termicki izolator ? Ne bi trebalo da jeste ...

U svakom slucaju cu sutra da probam pa javljam utiske ...

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 18 Jul 2011, 23:35

gilja wrote:
dioklecijan wrote:
Ova ti je dobra, :dev
Što je nejasno? Je li bolji izolator guma (polimer) ili zrak.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 19 Jul 2011, 01:17

Malo podsecanja - Definicija kondenzatora po wikipediji:
A capacitor is a passive electronic component consisting of a pair of conductors separated by a dielectric (insulator). When there is a potential difference (voltage) across the conductors, a static electric field develops across the dielectric, causing positive charge to collect on one plate and negative charge on the other plate. ...
Ovo je sematski prikaz realnog kondenzatora (taj deo u wikipediji nije dobro objasnjen):

Image
The element denoted "C" in the model is the nominal capacitance value, the rest of the elements are considered parasitics. LS is the self-inductance of the structure. The equivalent series resistance (ESR) is the real part of the series impedance of a capacitor, and is what causes loss due to heat. The parallel capacitance CP also causes some trouble, but can often be ignored because we try to operate below the frequency where this causes a resonance.
Ima jos jedna bolja slika (koju nisam mogao da nadjem), na kojoj postoji dodatni otpor koji je vezan paralelno sa C, koji definise otpor nominalne vrednosti kapaciteta.

edit:

Image Po ljudima iz ove firme ima jos jedan detalj - Dielektricka apsorcija, na slici oznaceno pod Rda i Cda;

Image
Dielectric Absorption, RDA, CDA: Monolithic ceramic capacitors are excellent for HF decoupling, but they have considerable dielectric absorption, which makes them unsuitable for use as the hold capacitor of a sample-hold amplifier (SHA). Dielectric absorption is a hysteresis-like internal charge distribution that causes a capacitor which is quickly discharged and then open-circuited to appear to recover some of its charge. Since the amount of charge recovered is a function of its previous charge, this is, in effect, a charge memory and will cause errors in any SHA where such a capacitor is used as the hold capacitor.
http://en.wikipedia.org/wiki/Condensator
http://www.microwaves101.com/encycloped ... citors.cfm
http://www.analog.com/library/analogDia ... ry/21.html

Svi bitniji proracuni su na ovom linku:

http://www.microwaves101.com/encycloped ... math.cfm#q

Post Reply